Stal jest materiałem nieocenionym przy produkcji samochodów, mostów oraz w budownictwie. Stanowi jednak materiał wysokoemisyjny, a jej produkcja stanowi nawet 7 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Według danych organizacji Carbon Clean, na każdą tonę stali przypada ok. 1,85 tony dwutlenku węgla.

Czytaj więcej

Pierwsza na świecie partia „zielonej” stali trafi do Volvo

Szwedzcy naukowcy postanowili stworzyć materiał odpowiadający zaletom tradycyjnej stali, jednak znacznie bardziej przyjazny dla klimatu. W efekcie współpracy trzech firm powstał HYBRIT, materiał, który nie generuje emisji dwutlenku węgla, będący tak samo wytrzymały i wszechstronny jak stal.

W procesie produkcji HYBRIT pierwotna ruda żelaza jest pozyskiwana w procesie wydobycia bez kopalin. Wtedy, zamiast węgla i koksu, do konwersji rudy żelaza w żelazo wykorzystuje się gazowy wodór, który został uzyskany z elektrolizy wody przy użyciu energii elektrycznej ze źródła wolnego od paliw kopalnych. Po wyprodukowaniu żelazo w stanie stałym, czyli tzw. żelazo gąbczaste, topi się w elektrycznym piecu łukowym. Jedynym produktem ubocznym procesu jest woda, a nie dwutlenek węgla. W ten sposób powstaje stal całkowicie wolna od paliw kopalnych.

W ramach tego pionierskiego projektu Volvo stworzyło już pierwszy pojazd, wykorzystujący nowatorską, przyjazną dla środowiska stal. Projektem zainteresowany jest również m.in. Mercedes-Benz.

„Przemysł stalowy nie może nadal emitować ogromnych ilości dwutlenku węgla. Zajęcie się podstawową przyczyną emisji jest częścią naszej misji, aby do 2045 roku stać się całkowicie wolnym od paliw kopalnych” – mówi Eva Petursson, wiceprezes wykonawcza ds. badań i innowacji w SSAB.

„SSAB jest już jedną z najbardziej efektywnych pod względem emisji CO2 firm stalowych na świecie. Ale chcemy zrobić więcej” – podkreśla Petursson.

Firma podkreśla, że jej celem jest wprowadzanie na rynek stali niewykorzystującej paliw kopalnych od 2026 roku. Do 2045 roku SSAB zamierza wyposażyć w swój przyjazny dla klimatu materiał wszystkie zakłady produkujące stal.