Udział energii słonecznej rośnie, a wraz z nim zwiększa się ilość paneli fotowoltaicznych, których okres użytkowania wynosi średnio 30 lat. Polscy naukowcy planują wdrożyć w kraju nowoczesną technologię ich recyklingu, która uczyni Polskę liderem odzyskiwania surowców z paneli FV.

Czytaj także: Niebieski wodór nie jest wcale przyjazny dla klimatu

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) do 2050 roku rynek surowców wtórnych w efekcie wymiany instalacji fotowoltaicznych osiągnie wielkość nawet 78 mln ton. IRENA ocenia, że w tym czasie panele fotowoltaiczne na świecie mogą generować moc ponad 8 tysięcy GW. Taka wartość jest koniecznością, jeśli spełnione mają zostać cele klimatyczne wynikające z porozumienia paryskiego.

Tymczasem naukowcy z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie mają ambicję uczynienia Polski liderem w zakresie bezodpadowego odzyskiwania cennych surowców z paneli PV. Prace badawcze prowadzone są w Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie razem ze spółką badawczo – wdrożeniową 2loop Tech S.A. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej Marek Cała z optymizmem ocenia dotychczasowe efekty badań.

– Już teraz wiemy, że technologia opracowywana przez AGH wraz z firmą 2loop Tech S.A. pozwoli na odzysk prawie 99 proc. surowców z obecnie produkowanych paneli PV – mówi prof. Cała

– Dla przykładu, najbardziej zaawansowani w Europie Francuzi odzyskują z paneli około 95 proc. surowców. To dużo, ale my jesteśmy lepsi – dodaje.

Szacuje się, że jedynie w Polsce w ciągu najbliższych lat konieczna będzie utylizacja ponad 100 tysięcy ton paneli fotowoltaicznych. Ich recykling jest niezbędny z uwagi na obowiązujące prawo oraz względy ekonomiczne.

– Obecnie około 95 proc. sprzedawanych na świecie paneli PV jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Poza krzemem są to również np. metale szlachetne jak srebro – wyjaśnia prof. Marek Cała. Krzem, który potrzebny jest do ogniw, musi być bardzo wysokiej czystości i taki będziemy odzyskiwać. To zbyt cenny surowiec, aby go po prostu wyrzucić. Poza korzyściami ekonomicznymi recyklingu, warto zaznaczyć ogromne korzyści środowiskowe – dodaj prof. Cała.

Prezes 2loop Tech S.A. Marcin Karbowniczek uważa, że Polska staje się europejskim centrum opracowywania technologii bezodpadowego recyklingu instalacji PV.

– Dzięki zespołowi naukowców prace nad doskonaleniem naszej innowacyjnej metody recyklingu paneli PV są bardzo zaawansowane i sukcesywnie chcemy zabezpieczać patentowo wypracowany przez nas know-how – mówi Karbowniczek. Biorąc pod uwagę zainteresowanie rynku oraz perspektywę rozwoju branży dążymy, aby nasza firma była europejskim liderem zagospodarowania zużytych paneli PV. Dotyczy to zarówno opracowywanych technologii, z których będzie można korzystać na zasadzie licencji, jak również samego procesu recyklingu.

Potencjał recyklingu fotowoltaiki z pewnością jest niemały, nie tylko globalnie, ale również w kontekście Polski. Pod koniec ubiegłego roku panele zainstalowane w kraju generowały moc rzędu niemal 4 GW, co oznacza wzrost o 200 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Polska znalazła się na czwartym miejscu w sondażu Solar Power Europe pod względem przyrostu mocy zainstalowanej paneli słonecznych w Unii Europejskiej.