Koniec paliw kopalnych musi nastąpić jak najszybciej

Opublikowany wczoraj raport IPCC podkreślił, że pogłębiające się zmiany klimatyczne stanowią efekt działalności człowieka. Z ustaleń naukowców wynika m.in. konieczność ograniczenia zużycia paliw kopalnych.

Publikacja: 10.08.2021 14:58

Koniec paliw kopalnych musi nastąpić jak najszybciej

Foto: Bloomberg

Co więcej, nie jest to kwestia dekad, a najbliższych kilku lat. Deklaracje firm obiecujących wdrożenie bardziej przyjaznych klimatycznie rozwiązań do 2050 roku są zatem niewystarczające.
Takie cele wyznaczyły sobie m.in. Shell, American Airlines, Cemex czy Nestle. Sąd Okręgowy w Hadze ocenił ambicje giganta paliwowego jako niewystarczające i orzekł w maju, że firma powinna dostosować je do celów unijnych. Zobowiązał tym samym Shell do obniżenia swoich emisji o 45 proc. do 2030 roku w porównaniu do poziomów z 2019. Inny potężny gracz w dziedzinie paliw, Exxon Mobil również rozważa złożenie stosownej deklaracji redukcji emisji, trudno jednak wierzyć w czyste intencje firmy. Jak wynika z dokumentów, o których pisał niedawno The Guardian, Exxon już w latach 70. znał skalę swojej szkodliwej dla środowiska działalności. Nie przeszkadzało to jednak firmie w konsekwentnym podważaniu dowodów na swój udział w ocieplaniu się planety.

Czytaj także: IPCC: Zmiana klimatu winą człowieka

Tymczasem zdecydowana większość zanieczyszczeń klimatycznych pochodzi ze spalania węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Według ClientEarth, w 2018 roku aż 89 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla pochodziło z paliw kopalnych i przemysłu. Najbardziej szkodliwe dla klimatu jest spalanie węgla, który odpowiada za ponad 0,3°C z 1°C wzrostu średniej temperatury na świecie. Czyni go to największym niezależnym źródłem globalnego ocieplenia.

Konsekwencje klimatyczne, w postaci nasilających się anomalii pogodowych, już odczuwamy, można jednak wciąż nad nimi zapanować. Zależy to jednak w ogromnej mierze od solidarnej mobilizacji rządów i przedsiębiorstw, a przede wszystkim największych emitentów.

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, wyzerowanie emisji zatrzymujących ciepło do połowy stulecia oznacza konieczność wstrzymania natychmiast wydobycia paliw kopalnych. Również badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Princeton wykazało, że aby osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 roku, odejście od węgla do 2030 roku jest koniecznością. Z kolei wykorzystanie gazu ziemnego musi został jeszcze w tej dekadzie ograniczone nawet o 30 proc.

Globalna organizacja non-profit Oxfam International opublikowała w zeszłym tygodniu raport, który ostrzega przed celami osiągnięcia zerowych emisji netto przez firmę. Według organizacji jest to „niebezpieczna rozrywka, która może opóźnić szybkie redukcje emisji, których muszą dokonać kraje i firmy generujące wysokie emisje, jeśli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej”.

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”