Architekci twierdzą, że glina to przyszłość budownictwa

Anna Heringer na tegorocznym Światowym Kongresie Architektów przekonywała, że wykorzystanie znanego od tysięcy lat materiału mogłoby uczynić sektor budowlany bardziej ekologicznym.

Publikacja: 23.07.2021 14:42

Architekci twierdzą, że glina to przyszłość budownictwa

Foto: Adobe Stock

Czy kluczem do zrównoważonego, współczesnego budownictwa okaże się glina? Według architektki Anny Heringer, honorowej profesorki UNESCO w programie Earthen Architecture, Building Cultures and Sustainable Development, która pracuje z tym surowcem od czasów studiów i uważa, że w architekturze zrównoważony rozwój jest synonimem piękna, to właśnie on stanowi przyszłość sektora budowlanego.

Glina stanowi jeden z najstarszych i najpopularniejszych dostępnych materiałów budowlanych, a wykonane z niej cegły i dachówki są głęboko zakorzenione w europejskiej historii i wieńczą wiele wyjątkowych dzieł architektury. Wypalana glina jest wszechstronna i wytrzymała, a jej estetyka nie przemija z wiekiem. Ze względu na jej trwałość, konstrukcje budowane z wyrobów glinianych są inwestycją dla przyszłych pokoleń, o żywotności przekraczającej 100 lat.

Na tegorocznym, 27. Światowym Kongresie Architektów w Brazylii Anna Heringer wyjaśniała, że jest to zrównoważony materiał budowlany, który ma szansę zmienić świat. Kongres, odbywający się w dniach 18-22 lipca w znacznej mierze w formie cyfrowej, nosił w tym roku tytuł „Wszystkie światy. Tylko jeden świat” i miała przypomnieć, że zasoby surowców nieuchronnie się kurczą, a rynek światowy domaga się rozwiązań. Nie tylko ekonomicznych i zrównoważonych, ale też dostępnych lokalnie, aby ograniczyć emisje pochodzące z transportu.

W rozmowie z ArchDaily, Heringer stwierdziła, że: „mamy fantastyczne lokalne materiały na całym świecie, musimy je tylko dostrzec i to sobie uświadomić. Mniej betonu, więcej ziemi – nie możemy dalej budować tak, jak robimy to obecnie. W Niemczech zorientowałam się, że najtańsze rozwiązanie zawsze jest najmniej zrównoważone, podczas gdy w Bangladeszu najtańsze rozwiązanie jest zarazem najbardziej zrównoważone”.

Czytaj też: Dlaczego zwykły beton musi zniknąć? Oto kluczowe powody

Do takiego rozwiązania zdecydowanie zalicza się glina, uważana od lat za materiał korzystny dla zdrowia i oddychający, a także zapewniający stosunkowo dobrą izolację termiczną i dźwiękochłonną. Można go poddać recyklingowi i nie trzeba transportować na duże odległości. Stosunkowo łatwo pozyskać go z ziemi, przetworzyć i wzbogacić słomą lub piaskiem w celu zwiększenia jego wytrzymałości. Glina jest również nieszkodliwa dla środowiska – wykorzystujące ją produkty budowlane zwykle nie wymagają obróbki chemicznej w celu zapewnienia ich trwałości lub ognioodporności, nie emitują zatem do powietrza lotnych związków organicznych, formaldehydu ani alergenów.

Co warte podkreślenia, glina jest również materiałem budowlanym inkluzywnym społecznie, o czym Heringer opowiedziała w kontekście szkoły w Bangladeszu, którą budowała w ramach swojej pracy doktorskiej w 2005 roku. „Ponieważ łatwo się z nią pracuje, udało nam się zintegrować osoby niepełnosprawne, aby pomóc w jej przetwarzaniu” – powiedziała.

Źródło: Deutsche Welle

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”