Od lipca kominek i kozę trzeba będzie zgłosić

Już w tym tygodniu w życie wchodzi nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości. Jakie kary grożą za jego niedopełnienie?

Publikacja: 30.06.2021 09:46

Od lipca kominek i kozę trzeba będzie zgłosić

Foto: Adobe Stock

POLSKA BEZ SMOGU – akcja społeczna „Rzeczpospolitej” i Polskiego Alarmu Smogowego

Od 1 lipca właściciele domów i zarządcy nieruchomości będą mieć nowy obowiązek. Wejdzie w życie konieczność składania deklaracji o źródłach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ma ona na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw zarówno w budynkach mieszkalnych jak i niemieszkalnych. Pomoże to stworzyć kompletną bazę danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Pozwoli to usprawnić wymianę kopciuchów, a tym samym walkę ze smogiem.

Deklaracje będą składać właściciele lub zarządcy budynku lub lokalu posiadających źródło ciepła o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia jak kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, koza, kuchnia węglowa, ogrzewanie elektryczne, kolektor słoneczny i instalacja fotowoltaiczna. Obowiązek zgłoszenia dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i lokali usługowych oraz budynków użyteczności publicznej. Jeśli źródło już pracuje, na zgłoszenie będzie 12 miesięcy, tj. do końca czerwca 2022 r. W przypadku nowych urządzeń na złożenie deklaracji będą dwa tygodnie. Można będzie to zrobić na dwa sposoby: w formie elektronicznej, czyli przez internet (potrzebny jest profil zaufany albo e-dowód), albo w formie papierowej. Wypełniony dokument należy wtedy przesłać listem lub osobiście złożyć we właściwym dla lokalizacji budynku urzędzie. Za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnego terminu będą groziły kary grzywny.

Przewiduje się, że rejestr obejmie 5-6 milionów budynków. – Baza danych o tym, czym ogrzewamy nasze domy, jest potrzebna przede wszystkim obywatelom. To w ich imieniu i dla ich zdrowia będą wdrażane programy wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła – zapowiada Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. – Brak wiedzy o kopciuchach był jednym z powodów, dla których nie dało się w Polsce zarządzać jakością powietrza i skutecznie walczyć ze smogiem – skomentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. W przyszłości w ramach działania CEEB mają być także uruchomione usługi dla obywateli, które mogą się przyczyniać do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. poprzez zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.

Uruchomienie ewidencji może jednak przebiegać z przeszkodami, bo samorządy mają wątpliwości, czy obsługa CEEB została dostatecznie dobrze przygotowana. Według Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP), szkolenia prowadzone przez GUNB z wprowadzania danych z deklaracji mieszkańców do CEEB odbywały się zbyt późno, dla zbyt wielu uczestników i na niedopracowanej bazie danych. W dodatku prowadzący szkolenia nie potrafili w ich trakcie odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania. – Proponujemy, aby GUNB uruchomił specjalną, dedykowaną infolinię, dzięki której mieszkańcy będą mogli uzyskać stosowne informacje bezpośrednio u odpowiedzialnych za utworzenie i działanie bazy przedstawicieli GUNB. Jednocześnie, podobnie jak w Programie „Czyste Powietrze” powinny zostać uruchomione specjalne infolinie dla pracowników samorządowych wprowadzających dane do CEEB – zaapelował ŚZGiP do wicepremiera Jarosława Gowina w liście wysłanym w ubiegłym tygodniu.

Szacuje się, że blisko trzy czwarte domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest za pomocą węgla i drewna w starych piecach nie spełniających norm ekologicznych. Według szacunków Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), ogólna liczba kotłów i pieców na paliwa stałe w budynkach jednorodzinnych sięga około 3,5 mln sztuk. Tylko kilka procent użytkowanych  kotłów spełnia minimalne wymogi emisyjności i sprawności. To sprawia, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce należy do najważniejszych problemów środowiskowych. Według Europejskiej Agencji Środowiska, pył zawieszony PM 2,5 jest powodem kilkudziesięciu tysięcy zgonów rocznie. A za jego emisję toksycznych pyłów PM 2,5 i PM 10 odpowiadają przede wszystkim przestarzałe urządzenia grzewcze, np. piece węglowe.

""

klimat.rp.pl

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”