Turbiny wiatrowe do recyklingu. Europa zbuduje z nich mosty

Organizacje promujące OZE nawołują do zakazu składowania starych turbin wiatrowych na wysypiskach do 2025 roku. Naukowcy i przedsiębiorstwa sprawdzają, jak można wykorzystać je ponownie – między innymi do budowy wież transmisyjnych, ekranów akustycznych czy produkcji cementu.

Publikacja: 23.06.2021 12:09

Turbiny wiatrowe do recyklingu. Europa zbuduje z nich mosty

Foto: Thomas Reaubourg

Turbiny wiatrowe staną się niebawem poważnym wyzwaniem w zakresie recyclingu. Szacuje się, że ich odpady do 2030 roku na świecie będą wynosić 400 tysięcy ton rocznie, a do 2050 roku – aż 2 miliony ton. Powodem jest częste ulepszanie turbin, m.in. poprzez instalowanie większych łopatek, zdolnych do wytwarzania większej ilości energii, część turbin jest też zwyczajnie przestarzała i wymaga wymiany. Tak potężnych ilości odpadów nie można jednak bagatelizować – zwłaszcza, że są wyjątkowo trudne w recyclingu. Wytrzymałość materiału, z jakiego są zrobione, zainspirowała naukowców i na Uniwersytecie w Cork rozpoczęto badania pod kątem włączenia łopat zużytych turbin do budowy mostu w Wielkiej Brytanii.

Jak mówi Paul Leahy, wykładowca Inżynierii Energetyki Wiatrowej, łopaty turbin są bardzo estetyczne, dzięki swojemu lekkiemu zakrzywieniu, a ponad to wyjątkowo funkcjonalne i mogą zostać wykorzystane jako główny element konstrukcji mostu. To nie jedyne możliwe zastosowanie turbin wiatrowych – w ramach projektu „Re-Wind”, w którym biorą udział eksperci z Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście, Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku i Instytutu Technicznego Georgii, rozważane są innowacyjne pomysły wykorzystywania ich w budowie wieży transmisyjnych czy ekranów akustycznych na autostradach.

Z kolei brytyjski przewoźnik Skanska Costain Strabag we współpracy z National Composites Center postanowił wymienić stal na łopaty wycofanych z użytku turbin wiatrowych w celu zbrojenia betonu, wykorzystując proces zmniejszający produkcję węgla nawet o 90%.

Czytaj też: Dlaczego zwykły beton musi zniknąć? Oto kluczowe powody 

Jeszcze inne zastosowanie łopat turbin opracowała firma GE Renewable Energy, która chce je poddawać recyclingowi, a uzyskany materiał wykorzystać zamiast węgla, piasku i gliny do produkcji cementu, co pozwoli o 27% zredukować emisje dwutlenku węgla i o 13% zużycie wody, w stosunku do klasycznego cementu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ponad 90% łopaty zostanie wykorzystane ponownie, w 65% jako surowiec do produkcji cementu oraz w 28% przekształcone w energię potrzebną do przeprowadzenia reakcji chemicznej w piecu.

Jak mówi Anne McEntee, dyrektor generalna działu usług cyfrowych GE Renewable Energy: „zrównoważona utylizacja kompozytów, takich jak łopaty turbin wiatrowych, to wyzwanie nie tylko dla branży turbin wiatrowych, ale także dla przemysłu lotniczego, morskiego, motoryzacyjnego i budowlanego”.

Według ostatnich badań, do 2025 roku niemal 10 GW starzejących się turbin w Europie zostanie ulepszonych lub wycofanych z eksploatacji. Idea recyclingu i znajdowania nowych zastosowań turbin wiatrowych jest też praktyczna z uwagi na możliwość wprowadzenia w całej Europie zakazu składowania łopat turbin wiatrowych na wysypiskach. Do wprowadzenia takich regulacji do 2025 roku kilka dni temu wezwało Komisję Europejską stowarzyszenie WindEurope, promujące wykorzystanie energii wiatrowej.

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”