2021 rokiem ESG? Ekologia jest dziś kluczowa dla inwestorów

Pandemia pokazała, że zysk środowiskowy w przypadku nieruchomości nie musi oznaczać mniejszego zysku finansowego. Wręcz przeciwnie.

Publikacja: 13.04.2021 13:58

2021 rokiem ESG? Ekologia jest dziś kluczowa dla inwestorów

Foto: Fot: Majid Gheidarlou/ Unsplash

ESG, czyli: environmental, social, governance (ang. środowisko, społeczeństwo i zarządzanie) stanowi element coraz częściej brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Skrót oznacza wpływ, jaki działalność firm wywiera na środowisko – bezpośrednio lub pośrednio, jak oddziałuje na społeczeństwo oraz ład korporacyjny, czyli m.in. skład i różnorodność zarządu czy zasady przejrzystości informacji publicznych.

Bez wątpienia współcześnie jednym z najbardziej poważnych wyzwań środowiskowych dla firm jest zmiana klimatu, która ma zarazem ogromne znaczenie dla rynków finansowych. Inwestorzy instytucjonalni od dawna rozważali aspekty związane z ładem korporacyjnym, które są istotne dla inwestowania w banki, a od kilku lat stopniowo wzrasta ich zainteresowanie klimatem oraz kwestiami społecznymi.

Czytaj też: Bez energooszczędnych budynków nie ma zielonej transformacji

Wg ekspertów bieżący rok ma być kluczowy w kontekście czynników ESG, z uwagi na ich wdrażanie w praktyce i możliwość rozwijania tych procesów w modelach biznesowych i inwestycjach w nieruchomości. Pandemia zwiększyła popyt wśród inwestorów i szacuje się, że trend inwestycji ESG będzie nadal rósł.

„Covid-19 pokazał dobitnie, jak kryzys zrównoważonego rozwoju może wpłynąć na gospodarkę, biznes i całe społeczeństwo” – powiedział Gill Lofts, lider ds. zrównoważonego finansowania w regionie EMEA w Ernst&Young. „To przykład tego, co mogłoby się zdarzyć, gdybyśmy zostali poddani dalszym wstrząsom w zakresie zrównoważonego rozwoju. To nie musi być zmiana klimatu ”.

Argumentów potwierdzających to przekonanie dostarczają Francisco da Cunha i Filipa Belchior Coimbra z Deloitte, autorzy raportu „Jak dobro społeczne wpływa na nieruchomości?”. Ich zdaniem po pandemii lepiej dostrzegamy choćby pilną potrzebę zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i poprawy systemów sanitarnych w budownictwie.

Autorzy zaznaczają, że mimo wcześniejszych obaw skupienie się na wartości środowiskowej czy społecznej nie zmniejsza zysków finansowych. Jak pokazują tendencje rynkowe – jest wręcz przeciwnie, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej, w której standardy ESG traktuje się jako czynnik charakteryzujący inwestycje o niższej zmienności ryzyka.

„Covid-19 wydaje się kształtować na nowo sposób, w jaki społeczność powinna wchodzić we wzajemne interakcje i postępować, co wymaga również przewartościowania obecnej infrastruktury transportowej, technologicznej i zdrowotnej. W związku z tym, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, kluczowe jest, aby inwestorzy XXI wieku (a także rządy państw) koncentrowali się nie tylko na tradycyjnych wskaźnikach finansowych, ale również na wynikach w sferze ESG, które pozwalają wywierać pozytywny długoterminowy wpływ na otoczenie”  – piszą autorzy raportu Deloitte.

Sygnałami o rosnącym zainteresowaniu ESG są też wg nich m.in popularność badania GRESB 2020, globalnego indeksu ESG dla inwestorów z branży nieruchomości, czy poświęcone temu zagadnieniu wytyczne Europejskiego Stowarzyszenia Inwestorów Pozagiełdowych Spółek Sektora Nieruchomości. O rosnącym potencjale ESG świadczy też błyskawiczny rozwój inteligentnych miast, takich jak Dubaj, Singapur czy Luksemburg.

W konsekwencji inwestorzy instytucjonalni w coraz większym stopniu uwzględniają ESG w swoich decyzjach inwestycyjnych. Według corocznego badania 42% ankietowanych instytucji uwzględniło kwestie zrównoważonego inwestowania w procesie podejmowania decyzji, co stanowi wzrost o 91% od czasu jego rozpoczęcia w 2013 roku.

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”