NFT: nowa sztuka wymaga „absurdalnie dużo” energii

W ciągu zaledwie kilku tygodni NFT stały się jednym z najszerzej dyskutowanych zagadnień związanych z rynkiem sztuki cyfrowej. Ich sukces pociąga za sobą koszty środowiskowe, które wziął pod lupę jeden z twórców.

Publikacja: 12.03.2021 12:36

NFT: nowa sztuka wymaga „absurdalnie dużo” energii

Foto: Fot: Wikimedia Commons

Cryptoart, czyli sztuka NFT (od ang. non-fungible token, czyli niezamienialny żeton) przeżywa właśnie moment masowej i spektakularnej sprzedaży. NFT działają jak unikatowy rodzaj aktywów cyfrowych czy też żetonów, bywają sprzedawane za miliony dolarów za sztukę, przyczyniając się do powstania rynku sztuki kryptograficznej o wartości ponad 100 milionów dolarów.

Niektórzy uważają, że NFT stanowi ewolucję kolekcjonowania dzieł sztuki – w odniesieniu do sztuki cyfrowej. Wiele osób może kupić reprodukcje dzieł Picasso, ale oryginał będzie w posiadaniu jednej osoby. W przypadku NFT właściciel kupuje zweryfikowany token, który – niczym niegdyś podpis malarza – dostarcza cyfrowy dowód na to, że dzieło jest jego własnością. Animowany obraz Nyan Cat, popularnego mema przedstawiającego tęczową kotkę zrobioną z Pop-Tarta, sprzedano niedawno za 660 000 dolarów w ramach sprzedaży blockchain.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zielone technologie
Drogo i nieefektywnie: krytyczny raport na temat technologii wychwytywania CO2
Zielone technologie
Spadek sprzedaży pomp ciepła. Za mało wsparcia dla inwestycji
Zielone technologie
Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupa Azoty nawiązują współpracę. „Ogromny atut”
Zielone technologie
Zazielenianie branży chemicznej. Nowe produkty dla rozwiązania starych problemów
Zielone technologie
Inwestowanie w przyszłość: innowacyjne technologie kluczem do osiągnięcia celów środowiskowych