Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 12:56 Publikacja: 12.03.2021 12:36
Foto: Fot: Wikimedia Commons
Cryptoart, czyli sztuka NFT (od ang. non-fungible token, czyli niezamienialny żeton) przeżywa właśnie moment masowej i spektakularnej sprzedaży. NFT działają jak unikatowy rodzaj aktywów cyfrowych czy też żetonów, bywają sprzedawane za miliony dolarów za sztukę, przyczyniając się do powstania rynku sztuki kryptograficznej o wartości ponad 100 milionów dolarów.
Niektórzy uważają, że NFT stanowi ewolucję kolekcjonowania dzieł sztuki – w odniesieniu do sztuki cyfrowej. Wiele osób może kupić reprodukcje dzieł Picasso, ale oryginał będzie w posiadaniu jednej osoby. W przypadku NFT właściciel kupuje zweryfikowany token, który – niczym niegdyś podpis malarza – dostarcza cyfrowy dowód na to, że dzieło jest jego własnością. Animowany obraz Nyan Cat, popularnego mema przedstawiającego tęczową kotkę zrobioną z Pop-Tarta, sprzedano niedawno za 660 000 dolarów w ramach sprzedaży blockchain.
Nowa edycja programu Czyste Powietrze ma zwiększyć jego efektywność i transparentność. „Zapewniamy, że stanie się on bardziej dostępny dla tych, którzy najbardziej go potrzebują, a dofinansowanie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nowa analiza Instytutu Ekonomiki Energetycznej i Analizy Finansowej (IEEFA) ostrzega przed nadmiernym poleganiem na technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla jako skutecznej metodzie redukcji emisji w Europie. Wśród problemów wymieniono m.in. ogromne koszty, sięgające nawet 140 mld euro oraz niewystarczającą liczbę czynnych projektów.
Choć z każdym rokiem w Europie liczba zainstalowanych pomp ciepła powinna rosnąć, ostatnie miesiące przyniosły drastyczny spadek ich sprzedaży. Jak do tego doszło?
Transformacja energetyczna, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym oraz dekarbonizacja przemysłu – to główne zagadnienia, którymi chcą się zająć wspólnie Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupą Azoty.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Dekarbonizacja przemysłu chemicznego już się zaczęła. By osiągnąć na tym polu efekty, potrzeba jak najwięcej innowacji.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Nowe technologie usprawniają pracę i przyspieszają rozwój biznesu, ale niewłaściwe korzystanie z AI może prowadzić do konfliktów prawnych.
Ekosystem start-upowy na Ukrainie kwitnie – wyniki mogą być zaskoczeniem, bo młode, innowacyjne spółki dodają tam gazu, choć wokoło trwają walki.
AI jest wsparciem dla księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, pozwala na redukcję błędów oraz optymalizację procesów. Dzięki temu księgowi mogą skupić się na strategicznym doradztwie, zamiast na manualnym przetwarzaniu danych.
AI oferuje bezprecedensowe możliwości zwiększenia efektywności, precyzji i jakości analiz finansowych. Wkrótce inteligentne technologie pozwolą księgowym skupić się na strategicznym doradztwie zamiast na manualnym przetwarzaniu danych.
Jeżeli dobrze zrozumiemy specyfikę ryzyk, to zarządzanie nimi będzie nieco łatwiejsze, choć nadal wymagające. Dzieje się tak, gdyż AI po wprowadzeniu stale ewoluuje, wymaga nadzoru i kontroli.
Za pieniądze Sbierbanku stworzono sztuczną inteligencję, która ma – jak donoszą rosyjskie media – przewyższać popularne chatboty z Chin i USA. Ale czy z nazwą GigaChat Max mogło być inaczej? Ten projekt musiał zakończyć się sukcesem.
Ten wynalazek może wywrócić produkcję chipów do góry nogami. Chińscy naukowcy opracowali technologię, która pozwoli produkować najbardziej zaawansowane półprzewodniki w inny sposób niż dotychczas.
Operatorom logistycznym nie jest łatwo pogodzić oczekiwania klientów, koszty, oddziaływanie środowiskowe i presję regulacyjną. Szczególnie ten ostatni element stanowi poważne wyzwanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas