87 proc. polskich gmin planuje rozwój floty samochodów elektrycznych. 81 proc. zamierza inwestować w elektryczne autobusy, 80 proc. w ogólnodostępną infrastrukturę ładowania – wynika z „Barometru Nowej Mobilności 2019/20″ przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA)
— W roku 2020 mieliśmy kilka rekordów w polskiej elektromobilności. Mimo niesprzyjających warunków zanotowaliśmy największy, jak do tej pory, wzrost liczby osobowych i dostawczych EV, a także elektrycznych autobusów. Rynek przyspieszył szczególnie mocno w grudniu, kiedy zarejestrowano 1 771 osobowe BEV i PHEV i oddano do użytku ponad 100 ogólnodostępnych punktów ładowania. Zakładamy, że w 2021 r. rozwój zeroemisyjnego transportu będzie jeszcze bardziej dynamiczny. Pozytywny wpływ na rynek e-mobility powinny wywrzeć m.in. takie czynniki jak nowelizacja Ustawy o elektromobilności, wprowadzenie E-taryfy, czy uruchomienie systemu wsparcia ze środków NFOŚiGW w obszarze pojazdów elektrycznych i infrastruktury – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.
– 81 proc. gmin stwierdziło, że na przełomie trzech lat flota e-busów zostanie powiększona, z czego 31 proc. w perspektywie jednego roku – dodaje Jan Wiśniewski z PSPA.
To zresztą znajduje potwierdzenie w praktyce. Pod koniec ubiegłego roku park autobusów elektrycznych w Polsce liczył 430 szt. Czyli w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. flota elektrobusów powiększyła się o 201 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu z rokiem 2019 oznacza to wzrost o 253 proc.
Czytaj też: Klimat wpłynie na to, jak będziemy podróżować za 10 lat
W przypadku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, 87 proc. badanych gmin posiada ogólnodostępne punkty na swoim terenie. Pod koniec grudnia 2020 w Polsce funkcjonowały 1 364 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2 641 punktów). 33 proc. z nich to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W grudniu uruchomiono 40 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (109 punktów) . Dodatkowo, samorządy zdecydowanie opowiadają się za dalszym ich rozwojem – 80 proc planuje inwestycje w tym zakresie, z czego 53 proc. w tym roku — wynika z kolei z informacji Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.