Reklama
Rozwiń

Superbakterie odporne na leki mogą stać się główną przyczyną śmierci

Pogłębiający się kryzys klimatyczny oraz ogromna skala zanieczyszczeń powodowanych przez sektory farmaceutyczny, rolniczy i medyczny wspierają rozwój szczepów bakterii odpornych na wszystkie znane antybiotyki.

Publikacja: 09.02.2023 12:28

Superbakterie odporne na leki mogą stać się główną przyczyną śmierci

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z najnowszego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), w ciągu najbliższych 30 lat główną przyczyną śmierci na świecie mogą stać się lekooporne patogeny. Raport wykazuje ścisłe powiązanie między wzrostem globalnej temperatury, ilości wykorzystywanych środków przeciwdrobnoustrojowych i pestycydów oraz rozprzestrzenianiem się i wzmacnianiem bakterii, grzybów i wirusów.

Powszechność środków dezynfekujących, antyseptycznych oraz antybiotyków sprawia, że patogeny stają się odporne na kolejne środki przeciwdrobnoustrojowe. I choć samo zjawisko uodparniania się jest naturalne, to nadużywanie leków, zwłaszcza antybiotyków, mocno ten proces zaostrzyło.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Kryzys klimatyczny uderza w przedstawicieli pokolenia Z. Nowe badanie
Zdrowie
Upały będą zabijać coraz więcej osób
Zdrowie
Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi
Zdrowie
Niebezpieczne bakterie w owocach morza. Wody Bałtyku szczególnie zagrożone
Zdrowie
Kryzys klimatyczny pogłębia problemy neurologiczne. Więcej migren i demencji