Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych dokonali analizy próbek pobranych z wiecznej zmarzliny na Syberii. Udało im się ożywić i scharakteryzować 13 nie widzianych wcześniej wirusów, które nazwali „wirusami zombie”, ponieważ mimo przebywania przez dziesiątki tysięcy lat w zamarzniętej ziemi, nie utraciły swojej zakaźności.
Odkryte wirusy posiadają różne genomy, a najstarszy z nich, Pandoravirus yedoma, liczy sobie 48,5 tys. lat. Odnaleziono go pod dnem jeziora w Jakucji, z kolei obecność pozostałych stwierdzono m.in. w jelicie wilka syberyjskiego.
Naukowcy ostrzegają, że topnienie się wiecznej zmarzliny, która pokrywa mniej więcej 25 proc. północnej półkuli, może mieć katastrofalne skutki.
Czytaj więcej
Zdaniem naukowców, aż 58 proc. znanych ludziom chorób zakaźnych może się łatwiej rozprzestrzeniać...
„Ze względu na ocieplenie klimatu nieodwracalne topnienie wiecznej zmarzliny uwalnia materię organiczną zamrożoną nawet na milion lat, z której większość rozkłada się na dwutlenek węgla i metan, dodatkowo potęgując efekt cieplarniany” – powiedział mikrobiolog Jean-Marie Alempic, jeden z naukowców, biorących udział w badaniu.