Zmiana klimatu powoduje wzrost zachorowań na kamicę nerkową

Według naukowców z Filadelfii, w ciągu 70 lat liczba osób cierpiących z powodu kamieni nerkowych mocno wzrośnie. Przyczyną jest globalne ocieplenie.

Publikacja: 12.01.2022 12:48

Zmiana klimatu powoduje wzrost zachorowań na kamicę nerkową

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z najnowszym badaniem, przeprowadzonym przez naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, rosnące temperatury, spowodowane zmianami klimatu, prowadzą do wzrostu liczby zachorowań na kamicę nerkową. Naukowcy oceniają, że w ciągu 70 lat liczba ta będzie rosnąć, nawet jeśli zostaną wprowadzone środki mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jak podkreślają naukowcy, w przypadku niepodjęcia żadnych działań, wzrost zachorowań będzie znacznie bardziej gwałtowny.

W badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Scientific Reports wykorzystano dane dotyczące stanu Karolina Południowa, w którym statystycznie częściej występują zachorowania na kamicę nerkową. Naukowcy określili związek między historycznymi dziennymi średnimi temperaturami w całym stanie a występowaniem kamieni nerkowych w stanie w latach 1997-2014. Wykorzystano tzw. temperaturę mokrego termometru, czyli miarę wilgotnego ciepła, która uwzględnia zarówno ciepło otoczenia, jak i wilgotność, która jest dokładniejszy miernik temperatury do przewidywania kamieni nerkowych. Następnie wykorzystano te dane do stworzenia prognozy liczby zachorowań na kamicę nerkową, powiązanych z ciepłem oraz związanych z tym kosztów do 2089 roku w dwóch wariantach klimatycznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zdrowie
Rekordowe upały w Europie. Dane pokazują gwałtowny wzrost liczby zgonów
Zdrowie
Kryzys klimatyczny uderza w przedstawicieli pokolenia Z. Nowe badanie
Zdrowie
Upały będą zabijać coraz więcej osób
Zdrowie
Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi
Zdrowie
Niebezpieczne bakterie w owocach morza. Wody Bałtyku szczególnie zagrożone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama