Zgodnie z najnowszym badaniem, przeprowadzonym przez naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, rosnące temperatury, spowodowane zmianami klimatu, prowadzą do wzrostu liczby zachorowań na kamicę nerkową. Naukowcy oceniają, że w ciągu 70 lat liczba ta będzie rosnąć, nawet jeśli zostaną wprowadzone środki mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jak podkreślają naukowcy, w przypadku niepodjęcia żadnych działań, wzrost zachorowań będzie znacznie bardziej gwałtowny.
Czytaj więcej
70-letnia Kanadyjka stała się pierwszą pacjentką na świecie, u której wskazano, że objawy chorobowe zostały spowodowane globalnym ociepleniem.
W badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Scientific Reports wykorzystano dane dotyczące stanu Karolina Południowa, w którym statystycznie częściej występują zachorowania na kamicę nerkową. Naukowcy określili związek między historycznymi dziennymi średnimi temperaturami w całym stanie a występowaniem kamieni nerkowych w stanie w latach 1997-2014. Wykorzystano tzw. temperaturę mokrego termometru, czyli miarę wilgotnego ciepła, która uwzględnia zarówno ciepło otoczenia, jak i wilgotność, która jest dokładniejszy miernik temperatury do przewidywania kamieni nerkowych. Następnie wykorzystano te dane do stworzenia prognozy liczby zachorowań na kamicę nerkową, powiązanych z ciepłem oraz związanych z tym kosztów do 2089 roku w dwóch wariantach klimatycznych.
Jak wynika z badania, przy wdrożeniu środków celem zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, system opieki zdrowotnej w stanie Karolina Południowa poniesie koszt około 57 milionów dolarów. W sytuacji, gdy nie zostaną podjęte żadne działania, koszt wyniesie około 99 milionów dolarów.
Czytaj więcej
Naukowcy z Banaras Hindu University (BHU) odkryli, że parametry klimatyczne odpowiadają za 9-18 proc. wszystkich przypadków chorób zakaźnych wśród dzieci.