Reklama
Rozwiń

Za 50 lat malaria może grozić 90% światowej populacji

Oprócz ryzyka pojawienia się kolejnych nowych wirusów grozi nam zwiększanie terenów, na których występują choroby dobrze znane – choć dotychczas głównie w strefie tropikalnej lub subtropikalnej.

Publikacja: 26.07.2021 12:20

Za 50 lat malaria może grozić 90% światowej populacji

Foto: Adobe Stock

Według badań opublikowanych niedawno w Lancet Planetary Health, przy najbardziej pesymistycznym scenariuszu zmian klimatycznych i obecnym tempie wzrostu emisji do 2080 roku 9 na 10 osób na świecie może być zagrożonych zachorowaniem na malarię lub gorączkę denga. Jeśli do 2100 roku temperatury wzrosną o 3,7°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, populacja na świecie zagrożona tymi chorobami może wzrosnąć o 4,7 miliarda ludzi.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz jej partnerów z Uniwersytetu Umeå w Szwecji, Międzynarodowego Centrum Fizyki Teoretycznej Abdus Salam we Włoszech a także uniwersytetów w Heidelbergu i Liverpoolu, porównano dane z lat 1951-1999 i stwierdzono, że rosnąca globalna temperatura ułatwi rozprzestrzenianie się obu chorób.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zdrowie
Kryzys klimatyczny uderza w przedstawicieli pokolenia Z. Nowe badanie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zdrowie
Upały będą zabijać coraz więcej osób
Zdrowie
Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi
Zdrowie
Niebezpieczne bakterie w owocach morza. Wody Bałtyku szczególnie zagrożone
Zdrowie
Kryzys klimatyczny pogłębia problemy neurologiczne. Więcej migren i demencji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama