Jesteśmy gotowi na realizację kolejnych projektów

Potencjał Bałtyku szacowany jest na ponad 30 gigawatów. Jego pełne wykorzystanie zależy od szerokiej współpracy, otwartości na doświadczonych inwestorów i wykorzystania innowacyjnych technologii – mówi Michał J. Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Publikacja: 27.06.2023 08:00

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

W polityce energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040) rząd podniósł cele rozwoju dla morskiej energetyki wiatrowej z 11 gigawatów do 18 gigawatów w 2040 roku. Czy to wyczerpuje potencjał polskiej strefy Morza Bałtyckiego?

To jest fantastyczna wiadomość, że rząd zdecydował się na podniesienie celów dla morskiej energetyki wiatrowej do 18 gigawatów. Jednak branża liczy na dużo więcej. Potencjał Bałtyku szacowany jest na ponad 30 gigawatów.

Żeby go w pełni wykorzystać, należałoby sięgać po innowacyjne rozwiązania, takie jak technologia pływających farm wiatrowych. Equinor jest pionierem i zarazem globalnym liderem tej technologii z pierwszą na świecie farmą pływającą Hywind Scotland w Wielkiej Brytanii i największą farmą – Hywind Tampen.

Zrealizowanie potencjału 18 gigawatów na polskim morzu nie uda się jednak bez płynnego przejścia od budowy projektów tzw. pierwszej fazy do realizacji projektów fazy drugiej. Pierwsze farmy o łącznej mocy około 6 gigawatów wyprodukują energię do 2030 roku.

Jeśli chcemy utrzymać tempo transformacji energetycznej, należałoby zadbać o równoległe przygotowanie projektów fazy drugiej, czyli tych z rozstrzyganymi w tym roku pozwoleniami lokalizacyjnymi (PSZW). Potrzebna będzie współpraca pomiędzy firmami, które otrzymają PSZW, a firmami posiadającymi kompetencje i kapitał, a także doświadczenie w realizacji farm na różnych rynkach.

Wspólnie z Polenergią rozwijacie trzy projekty o łącznej mocy 3 gigawatów. Jak rozumiem, macie apetyt na więcej…

Polska jest dla nas kluczowym rynkiem. Weszliśmy tu z kompleksową ofertą energetyczną, obejmującą zarówno rozwijanie morskich farm wiatrowych, jak i odnawialnych źródeł energii na lądzie. Dostarczamy także gaz ziemny poprzez Baltic Pipe. Mamy nadzieję na jeszcze mocniejsze wsparcie transformacji energetycznej Polski i udział w realizacji kolejnych projektów na polskim Bałtyku.

Co z punktu widzenia inwestora zagranicznego jest najbardziej istotne, żeby móc rozwijać te projekty?

Podobnie jak na innych rynkach bardzo ważna jest przejrzystość regulacji, a także przewidywalność oczekiwań i celów OZE, które administracja w danym kraju stawia sobie i inwestorom. Pomaga to firmom takim jak Equinor przygotować się kapitałowo i kadrowo do inwestycji. Jest to także istotne dla tworzącego się w Polsce łańcucha dostaw, który liczy na udział w projektach zarówno pierwszej, jak i drugiej fazy. Przewidywalność i ciągłość inwestycyjna pozwoliłaby polskim firmom rozwijać kompetencje i inwestować w moce produkcyjne w kraju po to, by w następnym kroku wychodzić na rynki zagraniczne.

Jakie są szanse na rozwinięcie globalnego łańcucha dostawców dla sektora morskiej energetyki wiatrowej właśnie poprzez włączanie do niego polskich firm?

Możliwości są bardzo duże. Od samego początku realizacji projektów Bałtyk II i III stawialiśmy na budowanie relacji z lokalnymi firmami. Jako pierwsi, wspólnie z naszym partnerem Polenergią zorganizowaliśmy tzw. dzień dostawcy. Celem takich spotkań jest łączenie wybranych przez nas głównych dostawców, tzw. Tier 1, z potencjalnymi poddostawcami z Polski. Podczas spotkań pokazujemy plany i opowiadamy, jak można się włączyć do realizacji projektów. Tegoroczne spotkania – z Siemens Gamesa w Gdańsku oraz z Hitachi Energy w Łodzi – przyciągnęły ponad 300 osób. Jak więc widać, bardzo mocno stawiamy na współpracę.

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

W polityce energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040) rząd podniósł cele rozwoju dla morskiej energetyki wiatrowej z 11 gigawatów do 18 gigawatów w 2040 roku. Czy to wyczerpuje potencjał polskiej strefy Morza Bałtyckiego?

Pozostało 92% artykułu
Wywiady
O szansach rozwoju technologii wodorowych w Szczecinie i regionie
Wywiady
„Część sukcesu już jest”: ekspert z WWF Polska o szczycie klimatycznym w Dubaju
Wywiady
Andrzej Modzelewski, E.ON Polska: W energetyce kierować się ekonomią
Wywiady
Grzegorz Poznański: Trzeba pamiętać, że Rosja jest i będzie nad Bałtykiem
Materiał partnera
Rozwój OZE w Polsce ma dwa główne hamulce
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił