Rozwój OZE w Polsce ma dwa główne hamulce

Główne bariery rozwoju OZE w Polsce to stan sieci elektroenergetycznej oraz legislacja – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezeska EDF Renewables Polska.

Publikacja: 27.06.2023 08:00

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Co jest największym hamulcem rozwoju zielonych inwestycji w Polsce?

Oprócz wielu innych czynników są dwa główne hamulce. Pierwszy – stan sieci elektroenergetycznej, drugi – legislacja. W najbliższych latach sieć elektroenergetyczna będzie wymagała nakładów rzędu 200 mld zł. Będzie to olbrzymia inwestycja, ale i ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Odnawialne źródła energii wymagają innej dystrybucji, bardziej rozproszonej, zagęszczonej sieci, która energię odbierze i przekaże dalej. Jeśli chodzi o legislację, to dużo się mówi o konieczności zmian czy doprecyzowaniu regulacji dla morskiej energetyki wiatrowej. Ale nie zapominajmy, że to lądowa energetyka wiatrowa będzie w najbliższych latach wypełniać sieć energią. I tu jesteśmy wdzięczni za to, że odblokowano inwestycje lądowe. Natomiast legislacja wymaga dalszego procedowania w kierunku 500 m.

Czy rzeczywiście inwestycje wiatrowe na lądzie odblokowano? Chociażby tu, podczas kongresu PSEW w Serocku, przedstawiciele branży są przekonani, że to odblokowanie na pół gwizdka…

Rzeczywiście odblokowano. Dla nas, jako EDF Renewables Polska, zawsze ważne było odpowiedzialne planowanie inwestycji, także w kontekście odległości wież od zabudowań. Dlatego ta regulacja z wyższą niż zakładana przez branże odległością 700 m nie stanowi przeszkody w realizacji planów inwestycyjnych. Choć pamiętajmy, że te 200 m robi różnicę dla całego obszaru energetyki wiatrowej i wydatnie ogranicza skalę inwestycji. Dlatego konieczna jest dalsza dyskusja i dialog między rządem, inwestorami i lokalnymi społecznościami. Ważne i możliwe do szybkiej realizacji są też rozwiązania techniczne typu cable pooling, które mogą wspomóc rozwój energii odnawialnej i odciążyć sieć. Ale tu wracamy do legislacji.

Wróćmy do kwestii związanych z siecią. Wspomniała pani o długoletnich i kosztownych inwestycjach. Ale jeżeli chodzi o zieloną rewolucję w energetyce, to ona się już dokonuje na naszych oczach. Jak pogodzić bieżące inwestycje z powolnym procesem unowocześniania sieci?

To rzeczywisty problem. Przez kilkanaście lat rozwoju zielonej energetyki w Polsce powstało wiele nowych sieci elektroenergetycznych. W samym portfelu EDF Renewables Polska jest kilka projektów, które na potrzeby wyprowadzenia energii zmodernizowały czy wybudowały kilkadziesiąt kilometrów nowych linii. To się dzieje, ale tempo rozwoju sieci jest niewspółmierne do tego, w jaki sposób chcemy rozwijać zieloną energię. W polityce energetycznej Polski do 2040 r. jest mowa o tym, że stawiamy na atom i OZE. Ale żeby to zrealizować i wyprowadzić energię, potrzebne są sieci.

Czy cele zapisane w PEP2040 są możliwe do realizacji?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że to jest cenny dokument. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ogłaszając PEP2040, pokazało, w jakim kierunku podąża Polska i jakie ma cele: w portfelu i w miksie energetycznym mają przeważać źródła niskoemisyjne i nieemisyjne. Mówimy o szeroko pojętych OZE oraz o atomie. Myślę, że to dobra droga i to jest nie tylko trend polityczny, ale po prostu trend rynkowy.

Nasze polskie niskoemisyjne źródła energii to gwarant naszej niezależności energetycznej oraz taniej energii. Więc na pytanie o to, czy cele zapisane w PEP2040 są możliwe do zrealizowania, odpowiedź brzmi: tak. Tak jak dobra jest ta polityka, tak jest również bardzo ambitna. I żeby zrealizować założone cele, konieczne jest odblokowanie i umożliwienie inwestorom rozwijania wszelkich projektów związanych z OZE, czy to mówimy o morskiej energetyce wiatrowej, czy o energetyce wiatrowej na lądzie, czy o rozwoju wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych.

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Co jest największym hamulcem rozwoju zielonych inwestycji w Polsce?

Pozostało 97% artykułu
Wywiady
O szansach rozwoju technologii wodorowych w Szczecinie i regionie
Wywiady
„Część sukcesu już jest”: ekspert z WWF Polska o szczycie klimatycznym w Dubaju
Wywiady
Andrzej Modzelewski, E.ON Polska: W energetyce kierować się ekonomią
Wywiady
Grzegorz Poznański: Trzeba pamiętać, że Rosja jest i będzie nad Bałtykiem
Materiał partnera
Planujemy obecność w Polsce na długie lata
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił