O wyzwaniach stojących przed planetą i sposobach na wypracowanie proekologicznych nawyków dzieci powinny dowiadywać się od najmłodszych lat. W zdobyciu teoretycznej wiedzy na ten temat uczniom szkół podstawowych mają pomóc dwa projekty: „Uczniowskie Ekonawyki” i „Czysta Ziemia: ekodetektywi”, przygotowane przez Fundację Nasza Ziemia i Procter & Gamble. Towarzyszy im trwający do 31 marca konkurs grantowy, w ramach którego uczniowie mogą zdobyć nagrody pieniężne na realizację projektów związanych z ekologią.

W ramach „Uczniowskich ekonawyków”, projektu adresowanego do uczniów klas 1-6, powstały trzy kilkominutowe animacje prezentujące sposoby na zadbanie o środowisko w życiu codziennym, możliwe do zastosowania niezależnie od wieku. Dzięki nim dzieci dowiedzą się na przykład tego, że korzystając z kubka do wody podczas mycia zębów możemy zaoszczędzić aż 8 000 litrów wody w ciągu roku, a myjąc naczynia w zmywarce – nawet do 10 000 litrów. Uczniowie dowiedzą się też, co robić z niechcianymi zabawkami, a także dlaczego wypinanie ładowarki z gniazdka jest też jest działaniem istotnym dla środowiska.

Dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej został przygotowany projekt „Czysta Ziemia: ekodetektywi”, podzielony na dwie części. Pierwsza obejmowała cykl prelekcji, poświęconych tematyce zrównoważonej konsumpcji, odpowiedniej segregacji odpadów oraz procesowi odzyskiwania tworzyw sztucznych. Cyklowi towarzyszyły akcje sprzątania okolicy, zorganizowane wraz z wybranymi szkołami podstawowymi w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim oraz na warszawskim Targówku.

Drugim elementem kampanii jest udostępnienie materiałów edukacyjnych dla szkół, takich jak kompletne scenariusze lekcji dla nauczycieli, propozycje projektów i karty pracy dla uczniów. Zostały one przygotowane we współpracy z kilkuosobowym zespołem ekspertów i mogą posłużyć nauczycielom różnych przedmiotów – nie tylko na lekcjach przyrody.