„Budynki wywierają istotny wpływ na środowisko i klimat: są odpowiedzialne za około 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla (w tym 28 proc. pochodzi z eksploatacji budynku, a 10 proc. z materiałów użytych do ich budowy i utrzymania). Sektor budowlany odpowiada za ponad jedną trzecią światowych odpadów i zużycie połowy surowców” – przypomina w jednej ze swoich analiz firma konsultingowa PwC. – „Podjęcie działań mających za zadanie ograniczenie tego wpływu jest kluczowe z punktu widzenia założeń paryskiego porozumienia klimatycznego, którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia” – dodają eksperci.
Nieuniknioną konsekwencją tego niekorzystnego dla klimatu bilansu branży jest duża presja na firmy budowlane, zajmujące się zarówno budową infrastruktury, jak i tymi, które budują obiekty mieszkaniowe czy użytkowe. Te największe, działające na skalę europejską lub przynajmniej krajową, zostaną objęte wymogami dyrektywy 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw oraz europejskimi standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS). Każda firma budowlana – również te najmniejsze – będzie musiała uwzględniać też nowe, coraz bardziej wyśrubowane wymogi w zakresie m.in. efektywności energetycznej stawianych budynków.
Zmiany mają jednak bardzo szeroki charakter: w gruncie rzeczy oznaczają dogłębne przemyślenie – i potencjalną modyfikację – całego dotychczasowego funkcjonowania. „Firmy z sektora budowlanego będą musiały przeprowadzić szczegółową analizę swoich własnych operacji, jak również łańcuchów dostaw i odbiorów, oraz zebrać szereg informacji niezbędnych do przygotowania ujawnień wymaganych przez ESRS” – zauważają eksperci PwC. Najważniejsze aspekty, jakie przy takiej krytycznej autoanalizie trzeba brać pod uwagę, to oczywiście emisje gazów cieplarnianych, ale też wdrażanie w działalność firmy reguł gospodarki cyrkularnej, bezpieczeństwa pracy czy odporność modelu biznesowego na adaptację do zmian klimatu.
Ślad i efektywność
W pewnej mierze proces ten już w branży widać. Pewnym miernikiem mogą tu być przykłady wymienione w przygotowywanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. Nie jest ich wiele, bo zapewne około dwóch czy trzech tuzinów w całej, liczącej 400 stron publikacji. Ale też pokazują, że w niektórych firmach wyzwanie jest traktowane dosyć poważnie.
„Kluczowym obszarem w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju dla ROBYG jest obniżenie emisji CO2 oraz podniesienie efektywności energetycznej budynków” – czytamy w opisie jednego z przykładów dobrych praktyk. – „Jednym z kluczowych celów jest przejście w 100 proc. na energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Firma co roku wykazuje poziom poboru energii elektrycznej z OZE w trakcie budowy. W 2021 r. udział zielonej energii na budowach ROBYG wyniósł 54 proc. W 2022 r. kontynuacją działań organizacji był jeszcze większy nacisk na wdrożenie ekologicznych rozwiązań na osiedlach: poziom energii elektrycznej z OZE wyniósł 85 proc. W 2023 r. ROBYG osiągnął swój cel: realizuje budowy, wykorzystując w 100 proc. energie elektryczną pochodzącą z OZE”.