Stawiamy na morską energię wiatrową

Chcemy się nadal rozwijać, bo Polska to dla nas strategiczny rynek. Wierzymy w projekty offshore, ale rozwijamy także portfolio inwestycji lądowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Publikacja: 27.09.2023 21:00

Materiał powstał we współpracy z Equinor

Ostatnio kupiliście lądową farmę wiatrową Wilko. Skąd pomysł na tę inwestycję?

Equinor, który jest obecny w Polsce od 30 lat bierze czynny udział w transformacji energetycznej w naszym kraju. Dywersyfikujemy nasze źródła wytwarzania energii, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne. Jeśli chodzi o źródła odnawialne na lądzie działamy przez platformę Wento, która nabyła właśnie farmę Wilko. Jest to farma o mocy 26 MW, dostarczająca 105 GWh rocznie. Zapewnia tym samym bezpieczeństwo 50 tys. odbiorcom. Wilko to także jedna z pierwszych farm wiatrowych w Polsce, która wytwarza energię bezdotacyjną czyli bez wsparcia państwa.

Czy ta inwestycja to „epizod”, czy trzeba to traktować jako kolejny kierunek rozwoju w Polsce?

Mamy jasno określony cel: jest to rozwijanie portfela odnawialnych źródeł wytwarzania. W Polsce planujemy rozwój w dwóch kierunkach. Po pierwsze mówimy o morskiej energetyce wiatrowej. Z nią są związane nasze projekty Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocny 3 GW. Drugi kierunek to energetyka odnawialna na lądzie, która jest realizowana przez naszą spółkę Wento. W tym przypadku rozwijamy zarówno portfel projektów fotowoltaicznych, z którego 171 MW to farmy już działające i znajdujące się w budowie, a teraz poszerzamy także działalność o farmy wiatrowe na lądzie. W przyszłości chcemy także skupić się na rozwijaniu magazynów energii.

Patrząc dzisiaj na proces transformacji energetycznej w Polsce, a także na waszą działalność, gdzie Pan widzi największy potencjał do wzrostu?.

Mamy nadzieję, że akcent zostanie położony na morską energetykę wiatrową, ponieważ jest to energetyka wielkoskalowa. W praktyce oznacza to, że w miarę szybko potrafi ona wypełnić lukę produkcyjną, która tworzy się przez wycofywanie starych jednostek węglowych. Dlatego też mocno stawiamy na ten kierunek poprzez inwestycje Bałtyk II i Bałtyk III, które mają wprowadzić pierwszą energię w 2027 r. Dodając do tego Bałtyk I, mamy trzy projekty, które wyprodukują energię zaspokajającą potrzeby 4 mln gospodarstw domowych w Polsce. W przypadku drugiego kierunku, czyli energii odnawialnej na lądzie też przydałoby się przyspieszenie. Sami zresztą inwestujemy w ten obszar i poszerzamy naszą działalność.

Wspomniał Pan o inwestycjach. Będą kolejne?

Jesteśmy firmą, która lubi wyzwania. Chcemy się nadal rozwijać, bo jest to dla nas strategiczny rynek. Chcemy być dobrym partnerem energetycznym dla Polski. Szukamy możliwości rozwoju w kolejnych fazach offshore wind. Morze Bałtyckie ma bowiem ogromny potencjał. Jego energetyczny potencjał jest oceniany na około 30 GW i warto to wykorzystać. Jeśli chodzi o energię lądową, będziemy skupiać się na rozwoju magazynów energii.

Zostaje jeszcze gaz...

Zgadza się. To też jest dla nas ważna działalność. Od stycznia 2023 roku jesteśmy dostawcą gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe. Rurociąg ten to inwestycja strategiczna. Nie tylko dlatego, że łączy on Polskę i Norwegię, ale jest również istotny ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Europy, w tym Polski.

Będziecie w Polsce szukali także nowych obszarów działalności?

Stawiamy na rozwój morskiej energetyki wiatrowej w następnych fazach. Myślę, że mamy bardzo dużo do zaoferowania. Equinor działa od ponad 50 lat i jest obecny na ponad 30 rynkach, co przekłada się na bardzo duże doświadczenie w zakresie zarządzania projektami, ale też rozwój technologii. Jedną z takich technologii, która mogłaby być wykorzystana na Bałtyku są chociażby pływające farmy wiatrowe. Jesteśmy liderem tej technologii z pierwszym takim projektem - Hywind Scotland i największą taką farmą na świecie - Hywind Tampen. To samo dotyczy technologii połączenia stałoprądowego. Przygotowywany do aukcji w 2025 roku projekt Bałtyk I będzie wykorzystywać tę technologię. Dwie kolejne ważne technologie to wodór i CCS, gdzie także jesteśmy pionierem. Liczę na to, że będziemy mogli podzielić się naszym doświadczeniem na tych wszystkich polach również przy dekarbonizacji polskiej gospodarki.

Materiał powstał we współpracy z Equinor

Materiał powstał we współpracy z Equinor

Ostatnio kupiliście lądową farmę wiatrową Wilko. Skąd pomysł na tę inwestycję?

Pozostało 97% artykułu
Walka o klimat
Tylko zielona chemia ma przyszłość
Walka o klimat
Korzyści dalece większe niż koszty
Walka o klimat
W Polsce brakuje wizji systemu gospodarki odpadami
Walka o klimat
Wyzwania zielonej transformacji branży chemicznej
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Obowiązkowa pozycja w budżecie inwestycji