Działania ESG rynkowym wymogiem

Konsumenci coraz bardziej przyglądają się firmom w zakresie ich starań obejmujących ESG, czyli zarządzanie kwestiami środowiskowymi oraz społecznymi. Wypracowanie lepszych standardów staje się niezbędne, aby utrzymać i pozyskiwać klientów.

Publikacja: 21.04.2023 03:00

Aż 75 proc. milenialsów dostosowuje swoje nawyki zakupowe do wysiłków firm w zakresie troski o środo

Aż 75 proc. milenialsów dostosowuje swoje nawyki zakupowe do wysiłków firm w zakresie troski o środowisko

Foto: Deemerwha studio / AdobeStock

Na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie rozwinęła się skala działania firm w celu dążenia do zrównoważonego rozwoju. Osadzenie go w strategii firmy wymaga z reguły zmiany modeli biznesowych, reorganizacji struktur korporacyjnych i sporej ilości czasu oraz zasobów. Ten wysiłek może być przez niektóre firmy oceniany jako zbędny, aktualne dane wskazują jednak, że standardy ESG będą raczej zyskiwać na znaczeniu. Lekceważenie ich może firmy słono kosztować.

Świadomi konsumenci motywują

Standardy ESG (z ang. Environmental, Social and Corporate Governance, czyli zarządzanie kwestiami środowiskowymi oraz społecznymi) na przestrzeni ostatnich lat w coraz większym stopniu zaczęły wpływać na kształtowanie się rynku. Ma to związek z rosnącą świadomością konsumentów, którzy zdecydowanie chętniej wybierają produkty firm stosujących zasady zrównoważonego rozwoju. Według badania zaufania „Edelman Trust Barometer 2023” od 70 proc. do 90 proc. respondentów oczekuje od dyrektorów generalnych firm publicznego zajęcia stanowiska w takich kwestiach, jak zmiana klimatu, dyskryminacja i luka majątkowa.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center, szczególne zaangażowani pod tym względem są konsumenci z pokolenia milenialsów oraz pokolenia Z. Według raportu Nielsena, globalnego lidera w dziedzinie pomiaru oglądalności, danych i analiz, aż 75 proc. milenialsów dostosowuje swoje nawyki zakupowe do wysiłków firm w zakresie troski o środowisko. Zdecydowana większość konsumentów z pokolenia Z deklaruje, że produkcja w duchu zrównoważonego rozwoju jest dla nich ważniejsza od marki produktu, chętniej też za taki produkt dopłacą (nawet 10 proc.).

Od 2019 r. liczba wyszukiwań w internecie terminu „ESG” wzrosła pięciokrotnie, a na całym świecie kolejne jurysdykcje wprowadzają obowiązek raportowania osiągnięć firmy w zakresie realizacji standardów ESG. Dobre wyniki pozwalają się pozytywne wyróżnić na tle konkurencji, przyciągają inwestorów oraz mocno wpływają na wizerunek firmy. Pozwalają też na uzyskanie lepszych wyników finansowych.

Pod czujnym okiem inwestorów

Według raportu PwC standardy ESG stanowią obecnie kwestię decydującą dla wiodących inwestorów na całym świecie. Wśród ankietowanych inwestorów niemal połowa (49 proc.) zadeklarowała chęć wycofania się ze spółek, które nie podejmują wystarczających działań w kwestiach ESG. 79 proc. stwierdziło z kolei, że sposób, w jaki firma zarządza ryzykiem i szansami ESG, jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Jak wynika z raportu na temat ujawnień ESG i praktyk atestacyjnych na całym świecie, sporządzonego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) i Stowarzyszenie Międzynarodowych Biegłych Księgowych, coraz więcej globalnych, dużych firm decyduje się na ujawnienie swoich wyników w zakresie standardów ESG. W 2021 r. było ich aż 95 proc.

Odpowiedzialny biznes to większe zyski

Badanie przeprowadzone przez Moore Global, globalną firmę zajmującą się księgowością, audytem i doradztwem, firmy, które w ciągu ostatnich lat wdrożyły zasady ESG, odnotowały wyższe przychody, uzyskały większe dofinansowania i utrzymały więcej klientów niż te, które nie podjęły takich działań. Firmy zaangażowane w rozwój w tym zakresie osiągnęły w ciągu trzech lat dwukrotnie lepsze wyniki sprzedaży, ich zyski wzrosły o 9,1 proc., a przychody o 9,7 proc. Aż 84 proc. stwierdziło, że ich zdolność do pozyskiwania kapitału stała się nieco lub znacznie łatwiejsza. Gdyby wszystkie firmy w badanych krajach przyjęły standardy ESG na tym samym poziomie, wzrost gospodarczy sięgnąłby 4 bln dol.

Opublikowane w ubiegłym roku badanie firmy Dow Jones wykazało, że zrównoważone inwestycje stanowią obecnie największą szansę do rozwoju dla profesjonalistów inwestycyjnych, wciąż brakuje jednak wiarygodnych danych na temat praktyk firm w tym zakresie. Z uwagi na optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu inwestycji ESG należy się spodziewać zmian w tej kwestii. Cytowani przez Dow Jones liderzy finansowi oceniają, że w ciągu najbliższych trzech lat inwestycje te wzrosną ponaddwukrotnie, a do 2025 r. będą stanowić 15 proc. wszystkich inwestycji. Zdaniem specjalistów wynika to w głównej mierze z możliwości wprowadzenia pozytywnych zmian oraz zaostrzenia regulacji prawnych w tej dziedzinie.

Na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie rozwinęła się skala działania firm w celu dążenia do zrównoważonego rozwoju. Osadzenie go w strategii firmy wymaga z reguły zmiany modeli biznesowych, reorganizacji struktur korporacyjnych i sporej ilości czasu oraz zasobów. Ten wysiłek może być przez niektóre firmy oceniany jako zbędny, aktualne dane wskazują jednak, że standardy ESG będą raczej zyskiwać na znaczeniu. Lekceważenie ich może firmy słono kosztować.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Przyszłość to system kaucyjny w aplikacji
Walka o klimat
Słońce oświetli i ogrzeje Europę
Walka o klimat
Groźne topnienie wiecznej zmarzliny. Klimat zacznie ocieplać się jeszcze szybciej?
Walka o klimat
Ekolodzy zapłacą setki tysięcy euro za protest na lotniskach? Zostali pozwani
Walka o klimat
Arktyka doświadczyła najcieplejszego lata w historii. Rekord pobity