Pod koniec stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło do konsultacji publicznych długo oczekiwany projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego. Jak oceniają go eksperci? Jakie są rekomendacje, które pomogą w tym, by był on efektywny, a jednocześnie nakierowany na przyszłe rozwiązania – a zatem nie tylko spełniający obecne wymagania (określone w dyrektywie SUP – Single-Use Plastics – poziomy zbiórki i recyklingu), ale taki, który będzie mógł również w sposób łatwy i niezbyt kosztowny zaadaptować kolejne regulacje. O tym mowa była podczas debaty „System kaucyjny – dlaczego potrzebne są rozwiązania z wizją”, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
Dobry punkt wyjścia
Paneliści dyskutowali o takich zagadnieniach, jak: kaucja dziś i kaucja jutro – do jakich wyzwań związanych z gospodarką odpadami (w tym regulacji planowanych czy rozważanych obecnie w Komisji Europejskiej) powinien być przygotowany system kaucyjny? Czy i co jest największą słabością obecnego projektu ustawy? Jak go można poprawić? Jakie mogą być koszty projektowanego systemu, ale i korzyści z jego wprowadzenia? Jakie niezbędne warunki powinny zostać spełnione, by polski system kaucyjny był efektywny kosztowo i skuteczny? Kogo warto naśladować, a na czyich błędach powinniśmy się uczyć?
Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOiRO), ocenił, że projekt ustawy jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji i dalszych prac.
– Determinuje on dwa aspekty. Pierwszy to wdrożenie wymagań dyrektywy SUP, bo jej zapisy dotyczącą jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, ale też w pojęciu szerokim – opakowań na napoje. A zatem to nie tylko woda, ale też napoje mleczne. A drugi to sygnalizacja tego, że sam system kaucyjny nie musi odnosić się tylko do opakowań jednorazowych, ale także do szklanych opakowań wielokrotnego użycia – zwrócił uwagę prezes PIOiRO.
Dodał, że zdaniem branży gospodarki odpadami system kaucyjny umożliwi w przewidywalny sposób osiągnięcie zakładanego wysokiego, bo aż 90-proc. poziomu zbiórki opakowań z tworzyw sztucznych. – Także jako zalążek do pracy jest bardzo dobry, gdyż mówimy o wdrożeniu wymagań unijnych, a jednocześnie wskazujemy, że system może być szerszy. I tu zaczynamy dyskusję nad głównym celem systemu kaucyjnego, a pamiętajmy, że na dziesiątki lat unormuje on system gospodarki odpadami, w szczególności odpadami opakowaniowymi. Zdeterminuje to zasięg jego działania: czy ma się odnosić wyłącznie do tych opakowań, czy też ma być platforma, do której sukcesywnie dodawane będą kolejne elementy – podkreślił Konrad Nowakowski.