19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:47 Publikacja: 23.12.2022 16:41
Foto: Adobe Stock
Liczba Stref Czystego Transportu (SCT) w Europie dynamicznie rośnie. Według tegorocznego raportu Kampanii na Rzecz Czystych Miast (Clean Cities Campaign), od 2019 roku przybyło ich 40 proc. i są obecne aż w 320 europejskich miastach. Prym wiodą Włochy, gdzie funkcjonują aż 172 SCT. We Francji, Hiszpanii oraz Polsce w ciągu ostatnich lat wprowadzono przepisy wspierające powstanie takich obszarów, co budzi nadzieje na powstawanie kolejnych SCT w Europie. Autorzy raportu oceniają, że do 2025 roku ich liczba może się nawet podwoić.
Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) wystartowało największe w naszym kraju badanie poświęcone zanieczyszczeniu powietrza emitowanemu przez transport. Przez miesiąc 700 czujników sprawdzać będzie poziom dwutlenku azotu w czternastu miastach regionu.
Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Communications Earth & Environment” dowodzi, że choć podróże prywatnymi odrzutowcami w znacznym stopniu obciążają środowisko, najbogatsi korzystają z nich niezwykle często. Zdaniem ekspertów, wiele z tych lotów odbywa się dystansach, które można by pokonać pociągiem czy samochodem.
Pierwsza z dużych linii lotniczych rezygnuje z realizacji celu ograniczenia emisji CO2 do 2030 roku. Zdaniem szefostwa linii przyczyną są trudności związane z nabyciem bardziej wydajnych samolotów oraz kupnem zrównoważonego paliwa lotniczego.
Blisko połowa Polaków poparłaby powstanie strefy czystego transportu (SCT) we własnym mieście. Wciąż istnieje jednak obawa, że takie rozwiązanie sprawi, iż jedynie osoby zamożne będą mogły poruszać się samochodami po mieście. To wnioski z badania „SCT: Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”.
Linia lotnicza KLM wprowadziła konsumentów w błąd kampanią reklamową kreującą wizerunek firmy przyjaznej dla środowiska – uznał sąd w Holandii. Kary jednak nie będzie. Aktywiści ogłosili zwycięstwo, choć przedstawiciele linii lotniczej wcale nie uważają, by przegrali.
Połączenie sił z zespołem Hogan Lovells przyniosło firmie Rödl & Partner niemal 30 nowych specjalistów, w tym uznanych prawników i ekspertów.
Powstanie kolejny fragment drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu podpisała umowę na realizację odcinka między Niemczą a Ząbkowicami Śląskimi. Docelowo trasa ma prowadzić z Wrocławia do granicy z Czechami.
Szwajcarska sieć hotelowa Mövenpick zapowiedziała otwarcie jeszcze w tym roku hoteli we Wrocławiu i w Karpaczu. Będą to pierwsze obiekty tej marki w Polsce.
„Czarne stokrotki” wg pomysłu Agnieszki Szpili („Heksy”) i Dominiki Prejdovej z udziałem Karoliny Kominek, Dawida Ogrodnika, Olafa Lubaszenki, Edyty Olszówki, Tomasza Schuchardta - to mystery thriller, po którym umiera się... z wrażenia. Premiera w Canal+ 3 stycznia.
Już nie 30, a jedynie 22 proc. floty samochodowej urzędów miast, gmin czy powiatów powinny stanowić pojazdy elektryczne. Takie wymogi dotyczą jedynie większych jednostek samorządów, liczba mieszkańców których przekracza 50 tys.
W wyniku pożaru, do którego doszło w miejscowości Skała w województwie dolnośląskim, jedna osoba zginęła, a jedna ranna trafiła do szpitala. Nieoficjalne doniesienia wskazują także, że mężczyzna, który związany jest ze sprawą, miał odebrać sobie życie.
Na razie tylko Warszawa ma strefę czystego transportu, do której nie mogą wjeżdżać zbyt stare samochody. Od 2026 roku takie strefy będą jednak powstawać nie tylko w największych aglomeracjach ze złym powietrzem, ale także miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas