Jak informuje Radio Olsztyn, od nowego roku mieszkańcy Kętrzyna, miasta znajdującego się w województwie warmińsko-mazurskim, korzystać będą mogli z miejskiego transportu zupełnie za darmo. Samorząd inwestuje w ekologiczne pojazdy – do tej pory zakupił już cztery zeroemisyjne autobusy Yutong E10, które na jednym ładowaniu mogą przejechać do 400 km. Dwa kolejne autobusy elektryczne mają zostać zakupione do połowy 2023 roku. 

Czytaj więcej

Drogowy transport pod prądem

Realizacja planu władz Kętrzyna oznaczać będzie, że sto procent taboru w mieście będzie taborem elektrycznym. - Chcemy, by komunikacja była bezpłatna, a mieszkańcy przesiadali się z aut osobowych do komunikacji zbiorowej. Stawiamy na środowisko, na ekologię - powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna. - Najnowsze badania hałasu w Kętrzynie pokazują, że mamy przekroczone normy hałasu i to pozwoli nam te normy na pewno obniżyć. Ale to, co jest dla nas najważniejsze, to zbudowanie takiej sieci połączeń, żeby mieszkańcy mogli korzystać z komunikacji miejskiej, przesiadając się z samochodów. A to, że będzie bezpłatna, będzie dodatkowym magnesem - dodał. - Autobusy elektryczne są przyjazne środowisku i mniej uciążliwe dla mieszkańców. Obniżają emisję dwutlenku węgla i hałasu - zaznaczył. 

Czytaj więcej

Elektrobusy w tym mieście będzie napędzać prąd z fotowoltaiki

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej władze Kętrzyna przeprowadziły dyskusję z mieszkańcami miasta. Dzięki temu rozkłady jazdy, trasy i lokalizacje przystanków są dostosowane do ich potrzeb.

Powiat kętrzyński ma uchwaloną strategię elektromobilności na lata 2020-2036. W jej ramach kupowane są między innymi autobusy i stacje ładowania. Obecnie miasto skupia się na znalezieniu możliwości produkowania własnego prądu.