„Efekt lockdownu” co 2 lata powstrzymałby wzrost temperatur

Pandemia koronawirusa bez wątpienia wywarła szereg negatywnych skutków nie tylko zdrowotnych, ale też społeczno-gospodarczych. Czy  w kontekście klimatycznym możemy mówić o jasnych stronach tej sytuacji?

Publikacja: 05.03.2021 09:48

„Efekt lockdownu” co 2 lata powstrzymałby wzrost temperatur

Foto: ETA+/ Unsplash

Zgodnie z raportem opublikowanym na początku marca przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, w całym roku 2020 nastąpił całkowity spadek globalnej emisji CO2o 6% – co stanowi największy roczny spadek od czasów II wojny światowej. Oznacza to, że do atmosfery trafiły niemal 2 miliardy ton gazów cieplarnianych mniej. Daje to efekt podobny do wyeliminowania całej rocznej produkcji CO2 w Unii Europejskiej.

Jest to jednak efekt chwilowy – już w grudniu ubiegłego roku, emisja CO2 nie tylko wróciła do poprzedniego poziomu, ale przerosła o 2% emisje z grudnia 2019 roku. Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej  w oświadczeniu załączonym do badania, powiedział: „Odbicie globalnej emisji dwutlenku węgla pod koniec ubiegłego roku jest kategorycznym ostrzeżeniem, że nie robimy wystarczająco dużo, aby globalnie przejść na czystą energię”.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zielone technologie
Drogo i nieefektywnie: krytyczny raport na temat technologii wychwytywania CO2
Zielone technologie
Spadek sprzedaży pomp ciepła. Za mało wsparcia dla inwestycji
Zielone technologie
Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupa Azoty nawiązują współpracę. „Ogromny atut”
Zielone technologie
Zazielenianie branży chemicznej. Nowe produkty dla rozwiązania starych problemów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zielone technologie
Inwestowanie w przyszłość: innowacyjne technologie kluczem do osiągnięcia celów środowiskowych