Niebieski wodór nie jest wcale przyjazny dla klimatu

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Cornwella i Stanforda, niebieski wodór nie jest wcale przyjazny dla klimatu.

Publikacja: 16.08.2021 11:54

Obecnie rządy ponad 40 państw, od Unii Europejskiej po Australię, opublikowały strategie wodorowe, z

Obecnie rządy ponad 40 państw, od Unii Europejskiej po Australię, opublikowały strategie wodorowe, z których wiele promuje czysty wodór.

Foto: Adobe Stock

W tym tygodniu na łamach Energy Science & Engineering ukazała się analiza dotycząca niebieskiego wodoru. Ten rodzaj wodoru został przez polityków na całym świecie okrzyknięty czystym rozwiązaniem energetycznym, wiodącym do rezygnacji z paliw kopalnych. Z kolei przedsiębiorstwa gazowe i naftowe twierdzą, że „choć cel jest zielony, dojedziemy do niego błękitną autostradą” – argumentując, że inwestycje w niebieski wodór są niezbędnym elementem przejścia na wodór zielony. Za niebieskim wodorem opowiadał się w ubiegłym roku również wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Arkadiusz Sekściński. W trakcie VII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego stwierdził, że „Polska powinna bardzo mocno lobbować, aby niebieski wodór również znajdował miejsce w gospodarce i programach finansowania”.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zielone technologie
Drogo i nieefektywnie: krytyczny raport na temat technologii wychwytywania CO2
Zielone technologie
Spadek sprzedaży pomp ciepła. Za mało wsparcia dla inwestycji
Zielone technologie
Sieć Badawcza Łukasiewicz i Grupa Azoty nawiązują współpracę. „Ogromny atut”
Zielone technologie
Zazielenianie branży chemicznej. Nowe produkty dla rozwiązania starych problemów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zielone technologie
Inwestowanie w przyszłość: innowacyjne technologie kluczem do osiągnięcia celów środowiskowych