Wody zostało na 10 dni. Dramatyczna susza w Urugwaju

Urugwaj mierzy się obecnie z dramatyczną sytuacją – upały, które doprowadziły do suszy sprawiły, że w stołecznym zbiorniku pozostał zapas wody, który wystarczy na zaledwie dziesięć dni.

Publikacja: 23.05.2023 15:48

Wody zostało na 10 dni. Dramatyczna susza w Urugwaju

Foto: AFP

W różnych częściach świata ludzie narażeni są na bardzo wysokie ryzyko tragicznych skutków zmian klimatu. Odczuwa się je przede wszystkim poprzez częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych – między innymi susz. Konsekwencje anomalii i zmiany we wzorcach obiegu wody utrudniają między innymi dostęp do niej. Z dramatyczną sytuacją mierzy się obecnie Urugwaj – w stołecznym zbiorniku pozostał bowiem zapas wody, który wystarczy na zaledwie 10 dni – podaje agencja Reutera.

Z powodu upałów w Urugwaju w wielu zbiornikach wodnych w całym kraju odnotowano zdecydowanie mniejsze ilości wody. Konsekwencje anomalii pogodowych odczuwają mieszkańcy niemal wszystkich regionów, ale ze szczególnie dramatyczną sytuacją mierzą się mieszkańcy stolicy, Montevideo. Małe opady deszczu i wysokie temperatury w południowej części Ameryki Południowej wpłynęły negatywnie na uprawy i spowodowały znaczne straty w gospodarstwach rolnych.

Czytaj więcej

Rząd Hiszpanii chce zakazać pracy na powietrzu

W Urugwaju brakuje wody

Susza sprawiła, że w głównym zbiorniku miasta pozostała ilość wody, która wystarczy jedynie na dziesięć dni – pisze agencja Reutera. Według władz kraju niedobór wody jest najgorszy od 74 lat. Ma to wpływ na dostawy do tysięcy gospodarstw domowych.

- Martwię się, że musimy polegać wyłącznie na deszczu. To nasza jedyna nadzieja - powiedziała w rozmowie z Reutersem mieszkanka Montevideo. - Jest niezwykle ciepło jak na tę porę roku - dodała.

Według państwowej spółki wodnej Obras Sanitarias del Estado (OSE), poziom wody w zbiorniku Paso Severino, który obsługuje ponad połowę mieszkańców Urugwaju, znajduje się na "historycznie niskim poziomie" – pozostało jedynie 10 proc. całkowitej pojemności zbiornika. Najnowsze dane wskazują, że obecnie jest w nim około 6,2 miliona metrów sześciennych wody, a to dalekie od średniej, która wynosi 60 milionów metrów sześciennych wody miesięcznie. Eksperci zauważają, że każdego dnia do zaopatrzenia stolicy potrzeba około 650 tys. metrów sześciennych wody.

OSE zaznaczyło, że „lekkie opady deszczu w ostatnich dniach nie zmieniły złych prognoz”. Meteorolodzy są zdania, że aby poziom wody w zbiornikach zaczął się odbudowywać, do czerwca codziennie padać musi minimum 50 milimetrów deszczu.

Federico Kreimerman, przewodniczący związku zawodowego pracowników OSE, zaznacza, że winne sytuacji są niskie opady deszczu, ale też niewłaściwe zarządzanie dostawami wody i brak inwestycji ze strony władz kraju. Opinię tę podzielają także niektórzy mieszkańcy kraju – wkrótce odbędą się protesty w tej sprawie.

Susza
Stan nadzwyczajny na Teneryfie. Na wyspie zaczyna brakować wody
Susza
Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami
Susza
Kakao stanie się towarem luksusowym? Zmiany klimatu dewastują uprawy
Susza
Stan nadzwyczajny w Katalonii: ograniczenia zużycia wody. „Susza wszech czasów”
Susza
Jest zima, a dwa kraje w Europie walczą z suszą. Limity zużycia wody