Komary znikają przez suszę. Ale nie ma się z czego cieszyć

Jest zauważalnie mniej komarów niż zwykle – im bliżej lata, tym więcej ich znika. I choć niektórym wydawać się może, że to powód do radości, to eksperci zaznaczają, że w rzeczywistości nie ma się z czego cieszyć.

Publikacja: 13.06.2023 07:37

Komary znikają przez suszę. Ale nie ma się z czego cieszyć

Foto: Adobe Stock

adm

Choć komary są uciążliwe i sprawiać mogą wiele problemów, to są podstawą wielu piramid ekologicznych  – stanowią między innymi kluczowy pokarm dla innych zwierząt. Bez ich wylęgu w zasadzie nie mogłoby rozmnażać się wiele gatunków, dla których to podstawa pokarmowa.

Jak mówi w rozmowie z portalem Zielona Interia prof. Piotr Tryjanowski z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, którego studenci i doktoranci prowadzą wiele badań nad komarami, owadów tych jest coraz mniej m.in. przez powodowaną zmianami klimatu suszę. - Wysychają zbiorniki, zwłaszcza te płytsze, które są najbardziej potrzebne komarom do rozmnażania. Do rozwoju larw wymagana jest bowiem odpowiednia temperatura i nagrzanie wody. Głębsze wody z tego powodu ich nie interesują - zaznacza. Zdaniem entomologów, są one łatwiej dostępne dla drapieżników – główne płazów i ich kijanek oraz drapieżnych owadów wodnych.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Susza
Atmosfera ziemska „kradnie” wilgoć. Eksperci o nietypowym zjawisku klimatycznym
Susza
Światowy Dzień Wody. Do Polski przyszła wiosna, a z nią – susza hydrologiczna
Susza
Prognozy ekspertów klimatycznych dla Hiszpanii. Nadchodzą susze
Susza
Porażka najnowszego szczytu klimatycznego. 197 krajów nie doszło do porozumienia
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Susza
Rusza nowy szczyt klimatyczny. Dotyczy zjawisk, które dotykają 3 miliardów ludzi