Dramatyczna susza w Katalonii. Odsłoniła zabytkowe budowle

Susze, które nawiedziły Katalonię, sprawiły, że zabytkowy kościół Sant Romà de Sau, który został zatopiony w XX wieku, po raz pierwszy od pięciu dekad można podziwiać w całej jego okazałości. Eksperci ostrzegają, że braki wody mogą się jeszcze powiększyć.

Publikacja: 04.04.2023 12:06

Dramatyczna susza w Katalonii. Odsłoniła zabytkowe budowle

Foto: PAP/Abaca

36 miesięcy opadów poniżej średniej w Hiszpanii doprowadziło do ogromnej suszy w kraju. Od miesięcy z wyższymi niż zwykle temperaturami mierzy się przede wszystkim Katalonia, region z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie. 

Jak pisze BBC, eksperci ostrzegają, że może być jeszcze gorzej. Długotrwały brak opadów może bowiem mieć tragiczne skutki między innymi dla rolnictwa. Niesie to jednak ze sobą także inne konsekwencje. Część zbiorników w regionie jest wysuszonych do tego stopnia, że można zobaczyć zabytki, które dotychczas zakrywała woda. Jednym z nich jest tysiącletni kościół Sant Romà, który został zatopiony w XX wieku.

Susza odsłania zabytki

Kościół Sant Romà znajdujący się około stu kilometrów na północ od Barcelony. Romańska świątynia, poświęcona w 1062 roku, została zalana w latach 60. XX wieku, kiedy w jej okolicy wybudowano tamę. Woda sprawiła, że widoczna była jedynie dzwonnica kościoła. Większość okolicznych mieszkańców nigdy nie miała okazji zobaczyć budowli w całości, gdyż była ona przykryta wodą. - Zwykle widać tylko dzwonnicę - powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” mieszkający w okolicy Sergi Riera.

Fragment kościoła jest obecnie odgrodzony ze względu na ryzyko zawalenia. Budynek podczas trzęsienia ziemi w 1425 roku uległ zniszczeniu. Później odnowiono go i odbudowano.

Czytaj więcej

Tunezyjskie władze odcinają mieszkańcom wodę

Dramatyczna susza w Hiszpanii

Zdaniem ekspertów z Katalońskiej Agencji Wodnej zbiornik Sau, który zalał kościół, wypełniony jest obecnie w zaledwie 9 proc. - Nigdy nie widziałem go tak pustego - powiedział Agustín Torrent, 70-letni mężczyzna, który mieszka w pobliżu zbiornika. - To smutne, gdy wcześniej widziałeś ten zbiornik pełny. Ale tak właśnie jest. To zmiany klimatyczne i każdy, kto mówi, że ich nie ma, powinien to zobaczyć - dodał.

Brak wody w zbiorniku stwarza między innymi zagrożenie dla ryb, które musiały zostać odłowione. Martwe zwierzęta mogą pogorszyć jakość wody, którą wykorzystuje się w celach sanitarnych.

- Staramy się poprawić jakość wody tak szybko, jak to możliwe. W zimie była w miarę dobra, ale na wiosnę może być naprawdę źle. Staramy się wydobyć wszystkie ryby - powiedział Samuel Reyes, dyrektor Katalońskiej Agencji Wodnej (ACA).

Chociaż sytuacja Katalonii jest szczególnie niepokojąca, to duża część Hiszpanii stoi przed podobnymi wyzwaniami, zwłaszcza południowe i wschodnie części kraju. W połowie marca zbiorniki wodne w dorzeczu Guadalquivir w Andaluzji były wypełnione średnio w 26 proc., a w południowo-wschodnim dorzeczu Segura w 36 proc.

Czytaj więcej

"Niepokojące kopce" na jednym z najbardziej unikatowych jezior

Meteorolodzy obawiają się, że wiosna przyniesie jeszcze gorsze warunki – może być bowiem dużo cieplejsza niż zwykle. Eksperci spodziewają się, że na północno-wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego zwiększy się ryzyko wystąpienia pożarów.

W marcu hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET oświadczyła, że cały kraj "znajduje się w sytuacji suszy meteorologicznej, która rozpoczęła się ponad rok temu”.

W Europie, regiony takie jak Katalonia, która leży nad Morzem Śródziemnym, są szczególnie narażone na susze. - Obszar śródziemnomorski jest jednym z najbardziej wrażliwych obszarów, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne - powiedział Miguel Manzanares, meteorolog z Barcelony, który bada ekstremalne zjawiska pogodowe. - Morze Śródziemne jest zamkniętym morzem, tworzy własne środowisko atmosferyczne - dodał, zaznaczając, że poza zmianami klimatu istnieją także inne czynniki, które mogą sprawić, że susze będą jeszcze gorsze. - Obecnie sytuacja jest bardzo zła. Ta susza w Katalonii to maraton. Nasz niepokój polega na tym, że jesteśmy przygotowani nie tylko na dwa lata suszy, ale nawet trzy lub cztery - zaznaczył Reyes.

Badacze jednocześnie podkreślają, że choć sytuacja nie jest łatwa, to tegoroczna susza nie jest gorsza niż te, które miały miejsce w latach 2017, 2012 oraz 2005.

Susza
Stan nadzwyczajny na Teneryfie. Na wyspie zaczyna brakować wody
Susza
Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami
Susza
Kakao stanie się towarem luksusowym? Zmiany klimatu dewastują uprawy
Susza
Stan nadzwyczajny w Katalonii: ograniczenia zużycia wody. „Susza wszech czasów”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Susza
Jest zima, a dwa kraje w Europie walczą z suszą. Limity zużycia wody