Brytyjska agencja rządowa Aria (Advanced Research and Invention Agency) poinformowała, że na obszarach od Arktyki po Wielką Rafę Koralową przeprowadzona zostanie seria eksperymentów geoinżynieryjnych. Jak wskazano, celem takich działań jest zbadanie możliwości czasowego ochłodzenia planety. To odpowiedź na rosnące zagrożenie związane z katastrofalnymi skutkami zmian klimatu.
Brytyjczycy planują eksperymenty geoinżynieryjne
Geoinżynieria klimatu to proponowane modyfikacje pogody w celu przeciwdziałania niekorzystnym skutkom zmian klimatu. Termin ten związany jest z wieloma technikami – m.in. redukcją emisji gazów cieplarnianych, zmianą właściwości chmur, zmianą koncentracji aerozoli siarczanowych w stratosferze czy zmniejszania albedo Ziemi. Obecnie o rozwiązaniach tych myśli się przede wszystkim w kontekście globalnego ocieplenia. Co istotne, żadna z tych technologii nie jest jeszcze na takim etapie, by można ją było zastosować na dużą skalę.
Czytaj więcej
Szwajcaria chce rozpocząć debatę pod patronatem ONZ na temat kontrowersyjnych technologii, które...
Eksperymenty, o których informuje brytyjska agencja rządowa Aria (Advanced Research and Invention Agency) to – jak zaznaczono – projekt o łącznej wartości 56,8 mln funtów. Przedsięwzięcie obejmować ma między innymi badanie takich metod jak rozpraszanie cząstek w stratosferze, rozjaśnianie chmur przez rozpylanie wody morskiej oraz pompowanie wody na lód morski w celu jego pogrubienia. „Zdobycie tych kluczowych, brakujących danych naukowych jest niezbędne, ponieważ Ziemia zbliża się do kilku katastrofalnym punktom zwrotnym” – czytamy. Eksperymenty – jak zapewnia agencja Aria – prowadzone będą na razie na małą skalę i zostaną poddane „rygorystycznej ocenie” ekspertów.
Czy geoinżynieria jest bezpieczna? Eksperci nie są zgodni
Geoinżynieria – choć postrzegana jest przez niektórych badaczy jako obiecujące rozwiązanie – wciąż budzi wiele kontrowersji. Część naukowców jest zdania, że to „niebezpieczne odwrócenie uwagi” od konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Istnieją jednak także obawy dotyczące niezamierzonych skutków ubocznych geoinżynierii dla klimatu. Między innymi z tego właśnie powodu wcześniej planowane eksperymenty terenowe były odwoływane, zwykle po fali sprzeciwu społecznego.