Jak potwierdziła najnowsza analiza European State of the Climate, Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie i coraz bardziej dotkliwie odczuwa skutki zmian klimatu.
Ubiegły rok był najcieplejszym w historii Europy, a liczba dni z „silnym”, „bardzo silnym” i „ekstremalnym stresem cieplnym” na kontynencie była drugą najwyższą w historii. Rekordowo wysoka temperatura panowała również na powierzchni morza: dla całego regionu wynosiła 0,7°C powyżej średniej, a dla Morza Śródziemnego aż 1,2°C powyżej średniej.
Raport: European State of Climate 2024
Naukowcy zauważyli też, że w 2024 roku obszar Europy, na którym dni mroźne trwały mniej niż trzy miesiące (90 dni), był największy w historii (ok. 69 proc., przy średniej 50 proc.). Odnotowano również rekordowo niską liczbę dni z co najmniej „silnym stresem zimna”. Europa mierzyła się także z ekstremalnie wysoką utratą lodu, a lodowce w Skandynawii i na Svalbardzie odnotowały najwyższe wskaźniki utraty masy w historii.
Czytaj więcej
W Indonezji – tropikalnym państwie wyspiarskim, na którego terenie znajduje się trzeci co do wiel...
Kontynent doświadczył też wielu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak silne burze oraz powodzie, które doprowadziły do śmierci co najmniej 335 osób. Według raportu, szkody wyrządzone przez te zjawiska przekraczają 18 miliardów euro. Niemal jedna trzecia całej sieci rzecznej Europy przekroczyła „wysoki” próg powodziowy, podczas gdy 12 proc. przekroczyło „poważne” poziomy powodzi.