Klimatolodzy od lat alarmują, że pogłębiający się kryzys klimatyczny skutkuje występowaniem coraz częstszych i bardziej intensywnych zjawisk pogodowych. Wrześniowa powódź w Europie Środkowej, w tym w Polsce, zdaniem naukowców z World Weather Attribution została wywołana przez opady deszczu, których prawdopodobieństwo wystąpienia wzrosło dwukrotnie w wyniku zmiany klimatu wywołanej działalnością człowieka. Teraz eksperci analizują przyczyny rekordowych opadów deszczu, które w ostatnich dniach nawiedziły południe Hiszpanii.
Powódź w Hiszpanii. Co było ich przyczyną?
Pod koniec października wyjątkowo silna powódź nawiedziła Hiszpanię, wywołując ogromne straty. Aktualne dane to ponad 200 ofiar śmiertelnych, choć może być ich jeszcze więcej. To najwyższa liczba ofiar powodzi w Europie od 1967 roku. Rząd Hiszpanii zdecydował się na ogłoszenie trzydniowej żałoby narodowej.
Skala zjawiska wykazała nieprzystosowanie współczesnej infrastruktury do radzenia sobie z przybierającymi na sile ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Potwierdziła też, że kolejne wydarzenia mogą doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń.
Czytaj więcej
Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.
Jak oceniają eksperci, bez zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka, zagrożenie byłoby znacznie mniejsze. Według naukowców zrzeszonych w grupie Climate Central, suma opadów w czasie powodzi w Hiszpanii sięgała 500 milimetrów, co w niektórych lokalizacjach oznacza roczną sumę opadów. Eksperci oceniają też, że pogłębiający się kryzys klimatyczny doprowadził do wzrostu temperatury w tej części Oceanu Atlantyckiego, skąd pochodzi większość wilgoci niesionej przez chmury.