Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 12:29 Publikacja: 13.03.2024 09:52
Wrzesień 2020 roku, woda wdarła się na plac świętego Marka w Wenecji.
Foto: Egor Gordeev Unsplash
Od dłuższego czasu eksperci podkreślają, że temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie. Podczas gdy jest to najszybciej ocieplający się kontynent na świecie, zdaniem badaczy europejskie rządy zbyt wolno podejmują działania mające na celu zmniejszenie ryzyka związanego z zagrożeniami klimatycznymi.
Potwierdzają to między innymi najnowsze badania przeprowadzone przez Europejską Agencję Środowiska, których owocem jest EUCRA – pierwsza w historii europejska ocena ryzyka klimatycznego.
Przeprowadzone na zlecenie organizacji WaterAid badanie ujawniło, że w największych miastach świata zmiany klimatyczne powodują gwałtowne przejścia między okresami suszy a występowaniem powodzi. Zjawisko to – określane mianem „klimatycznego bicza” (ang. climate whiplash) – dotyka metropolie od Dallas po Szanghaj. Eksperci nie kryją niepokoju.
Ziemia pochłania coraz więcej światła słonecznego i zatrzymuje więcej ciepła, niż oddaje w przestrzeń kosmiczną, co powoduje, że nasza planeta ociepla się w coraz szybszym tempie – twierdzą naukowcy. Ważną rolę w tym niekorzystnym procesie odgrywają chmury.
Amerykańscy naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy zmianami klimatu na Ziemi a ilością tzw. kosmicznych śmieci. Ustalili także, że „kurczy się” przestrzeń, w której bezpiecznie mogą przemieszczać się satelity.
Najnowsze dane Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wskazują, że zjawisko La Niña, które – w ujęciu globalnym – może nieco obniżać temperaturę, ma w tym roku słaby i krótkotrwały charakter, w związku z czym nie wpłynie radykalnie na anomalie pogodowe obserwowane na świecie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Z 95-procentową pewnością możemy stwierdzić, że warstwa ozonowa się regeneruje – oceniają naukowcy. – To wspaniała wiadomość i dowód na to, że jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy środowiskowe – wskazują eksperci, zaznaczając, że to zasługa wspólnych i konsekwentnych działań wielu państw.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 12-godzinnych negocjacjach USA-Rosja w Rijadzie, we wtorek dojdzie do spotkania delegacji USA i Ukrainy w Arabii Saudyjskiej.
W ciągu najbliższych dwóch dni Donald Trump ma zdecydować, czy ze stanowiskiem będzie musiał pożegnać się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz.
W ciągu trzech lat wojny Putina Rosję opuściły dwie trzecie zachodnich firm, w większości dużych i wnoszących znaczący wkład w rosyjski budżet i gospodarkę. Najbardziej konsekwentne w swoich decyzjach opuszczenia kraju-agresora były firmy z Półwyspu Skandynawskiego.
Mojemu 12-letniemu synowi, który marzy o karierze youtubera, muszę dzień w dzień powtarzać, że powinien być bardzo ostrożny z umieszczaniem różnych informacji w sieci, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto je zobaczy. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że takich samych lekcji powinienem udzielać wiceprezydentowi USA J. D. Vance'owi i sekretarzowi obrony tego kraju Pete'owi Hegsethowi.
Od letniego sezonu Wizz Air wprowadzi dwie nowe trasy z polskich lotnisk - z Gdańska i z Wrocławia poleci do Budapesztu.
Nie ma żadnych symptomów wskazujących na to, że USA prowadzą z Rosją negocjacje, które mogłyby skłonić ją do tego, by wstrzymała działania zbrojne. Rosja sprawia Ukrainie krwawą łaźnię. Nie wierzę Amerykanom i twierdzę, że chaos w Białym Domu wcale nie świadczy o tym, że za kulisami prowadzone są rozmowy, które doprowadzą do zawieszenia broni - powiedział generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
W fabryce broni i amunicji w miejscowości Polička w powiecie Svitavy w Czechach doszło do eksplozji. Spółka STV Invest, do której należy fabryka, po południu wyda komunikat.
Kanada wystosowała skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Chinom w sprawie wprowadzonych przez Pekin ceł na kanadyjski olej rzepakowy, owoce morza i mięso wieprzowe. Jak podkreśla, Chiny naruszyły zobowiązania i „poważnie szkodzą” interesom Kanady.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas