Rozmowy w ramach ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju zakończyły się porozumieniem w kwestii konieczności globalnego odejścia od paliw kopalnych.
Tegoroczna konferencja odbędzie się w Baku, stolicy kraju który, podobnie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, czerpie dochody z wydobycia paliw kopalnych.
Wybór gospodarza COP29 został sceptycznie przyjęty przez organizacje klimatyczne, obawiające się stawiania interesów producentów ropy i gazu ponad walkę o ograniczenie ocieplania się planety. Władze Azerbejdżanu starają się jednak przekonać opinię publiczną o swoim dążeniu do osiągnięcia zrównoważonej transformacji w zakresie energii odnawialnej.
Szczyt klimatyczny ONZ: Azerbejdżan walczy o wizerunek
W grudniu 2023 roku ogłoszono utworzenie w ramach państwowego azerskiego przedsiębiorstwa naftowo-gazowego Socar, działu zielonej energii o nazwie Socar Green. Ma się zajmować inwestycjami w projekty związane z energią słoneczną i wiatrową, produkcją zielonego wodoru oraz wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (CCS).
Czytaj więcej
W komitecie organizacyjnym tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Azerbejdżanie, nie znalazła się ani jedna kobieta. To decyzja prezydenta kraju, który powołał 28-osobowy komitet.