Potężne mrozy w ostatnich dniach nawiedziły Szwecję, gdzie w miejscowości Kvikkjokk-Årrenjarka w pierwszym tygodniu stycznia słupki rtęci pokazały -43,6°C, co stanowi najniższą w kraju temperaturę od 25 lat. Temperatury sięgające -40°C odnotowano również w Finlandii, której władze ostrzegły mieszkańców, że siarczyste mrozy mogą potrwać jeszcze przez kilka dni.
Nieco wyższe, choć nadal wyjątkowo niskie temperatury odnotowano również w stolicy Norwegii, która podobnie jak inne kraje nordyckie odczuła wpływ wysokiego ciśnienia ze wschodu oraz lodowego powietrza znad Syberii. Na północy kraju zarejestrowano temperaturę sięgającą -35,5°C. Zimno doskwiera również Danii, gdzie – podobnie jak w Szwecji – mogą wystąpić lokalne powodzie. Ekstremalnie niskie temperatury doprowadziły do zamknięcia niektórych szkół oraz zawieszenia części połączeń kolejowych i promowych.
Dotkliwy mróz panuje również w Rosji, gdzie temperatura na początku stycznia spadła do -30°C, a w niektórych miastach władze ogłosiły pomarańczowe ostrzeżenia pogodowe, ostrzegając mieszkańców przed możliwymi zagrożeniami dla zdrowia.
Pogoda w Europie. Ekstremalne mrozy na północy, ulewy i powodzie na zachodzie
Zachodnia część Europy cierpi z kolei z powodu łagodniejszych, choć wilgotnych oraz wietrznych warunków pogodowych. Ochrzczony przez oficjalne służby pogodowe Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niderlandów orkan Henk doprowadził do wielu szkód, w tym podtopień domów, uszkodzeń samochodów oraz zakłóceń w ruchu lotniczym i drogowym. W Wielkiej Brytanii orkan doprowadził do wylania rzek, spowodował też szereg zniszczeń oraz przerwy w dostawie prądu, a najsilniej ucierpiała Anglia oraz Walia.
Czytaj więcej
Smog znowu pojawił się w Polsce. W trzech województwach sytuacja związana ze smogiem jest na tyle poważna, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniami skierowanymi do przebywających w nich osób.