Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Jak poinformował Copernicus Climate Change Service, tegoroczny październik był w Europie rekordowo ciepły. Według unijnego serwisu, średnia temperatura w tym miesiącu była wyższa od normy o przeszło 2 st. Celsjusza, porównując dane z lat 1991-2020.
Październik był rekordowo ciepły między innymi w Austrii, Szwajcarii i Francji. Rekordy pobito również w dużej części Włoch i Hiszpanii – zaznaczono w raporcie Copernicus Climate Change Service. Z wysokimi temperaturami mierzyła się jednak większa część Europy.
Czytaj więcej
Tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem w historii według danych National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).
"Potrzebujemy ambitnych działań klimatycznych"
- Poważne konsekwencje zmian klimatycznych są dziś bardzo widoczne i potrzebujemy ambitnych działań klimatycznych podczas COP27, aby zapewnić redukcję emisji w celu ustabilizowania temperatur zbliżonych do celu porozumienia paryskiego wynoszącego 1,5 st. - powiedziała wicedyrektor C3S Samantha Burgess, odnosząc się do konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu.