Pokrywają ją setki tysięcy ton odpadów przemysłowych, nielegalnych wysypisk, składowisk trujących substancji i podziemnych mogilników. U wybrzeży - pod wodą zalega kilkaset zatopionych statków. Nowy program Kremla ma to zmienić.
Czytaj więcej
W Rosji padł 17-letni rekord liczby przypadków wysokiego i ekstremalnie wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej jest na Syberii. Strach żyć w takich miastach jak Norylsk czy Krasnojarsk.
"Postawiliśmy sobie zadanie ambitne dla rozwoju terytoriów arktycznych, co jest szczególnie ważne w czasie przewodnictwa Rosji w Radzie Arktycznej. Rok 2021 był pilotażowy dla programu „Czysta Arktyka”, ale pokazał jak duże jest zainteresowanie w całym kraju sprawami ekologii Arktyki. W arktycznych rejonach wolontariusze zebrali ponad 1,5 tys ton odpadów. Celem na 2022 rok jest poprawa wyników, zaangażowanie większej liczby wolontariuszy, pozyskanie wsparcia dużych przedsiębiorstw” - wyliczył Aleksiej Czekunkow minister Rozwoju Rosyjskiego Dalekiego Wschodu.
„W 2022 r. liczba terytoriów północnych objętych federalnym projektem „Czysta Arktyka” wzrośnie ponad dwukrotnie. Wstępna lista miejsc, które należy oczyścić z nagromadzonych szkód środowiskowych, stworzona na podstawie propozycji z regionów arktycznych, zawiera już ponad 70 terytoriów. Liczba wolontariuszy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, przekroczyła trzy tysiące osób” – głosi komunikat ministerstwa cytowany przez agencję TASS.
Dla arktycznych regionów Rosji najważniejsza jest obecnie utylizacji zebranych już odpadów. W Jakucji rozważana jest możliwość zakupu spalarni w celu unieszkodliwiania odpadów energetycznych.