Czy dostępność toalet przy górskich szlakach jest wystarczająca i spełnia potrzeby turystów? Aby poznać zdanie miłośników wycieczek po górach powstała ankieta, której wyniki są jednoznaczne – nie jest dobrze. Toalety nie spełniają oczekiwań użytkowników zarówno pod względem higienicznym, jak i praktycznym – do tego stopnia, że niemal 65 proc. ankietowanych po prostu rezygnuje z korzystania z nich i szuka innych rozwiązań. Niemal 80 proc. respondentów ocenia stan toalet negatywnie – ich czystość, braki w wyposażeniu, brak przystosowania toalet do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami czy opiekunów z dziećmi.
Czytaj więcej
Na razie problem środowiskowy związany z komercyjnymi lotami w kosmos jest niewielki choćby w porównaniu ze emisjami wynikającymi m.in. z transportu lotniczego. Już dziś widać jednak, że upowszechnienie tego rodzaju turystyki może znacząco wpływać na stan planety.
Anonimowa ankieta została przeprowadzona na przełomie lipca i sierpnia. Większość respondentów stanowiły kobiety (77,6 proc.), a najliczniej reprezentowaną grupa wiekową byli ankietowani w wieku 35-50 lat (49,5 proc.). Zdecydowana większość (89,3 proc.) odwiedza góry minimum raz w roku lub częściej. Ponad 60 proc. ankietowanych przyznała, że miała trudności
z dostępnością toalety podczas podróży. Pokrywa się to z twierdzeniem, że na szlakach górskich powinno być więcej toalet, z którym zgodziło się ponad 75 proc. odpowiadających. Ponad połowa respondentów przyznała, że korzysta z toalet publicznych rzadko lub nigdy (53,5 proc.), tylko kilka procent mniej (46,5 proc.) odpowiedziało, że z toalet publicznych korzysta często. W ankiecie padły pytania o toalety typu toi-toi, z których od jakiegoś czasu Tatrzański Park Narodowy sukcesywnie się wycofuje. Aż 64,7 proc. respondentów przyznało, że z nich korzysta, tylko nieco ponad 35 proc. odpowiedziało „nie” lub „zdecydowanie nie”. Powody, z których turyści nie decydują się skorzystać z toalety typu toi-toi to m.in. brzydki zapach, brak papieru toaletowego i brak możliwości umycia rąk. W sytuacji, gdy w pobliżu nie ma toalety ponad połowa respondentów przyznała, że załatwia potrzebę „na dziko”. Tylko 17 proc. odpowiedziało, że nie dopuszcza do takiej sytuacji i wcześniej sprawdza miejsce podróży pod względem dostępności toalet.
Zmiany są niezbędne
Głównym wydźwiękiem przeprowadzonej ankiety jest ogólne niezadowolenie ze stanu sanitarnego na szlakach górskich. Ponad połowa turystów zdefiniowała go jako „słaby” lub „bardzo słaby”. Negatywnie zostało ocenione również przystosowanie toalet dla osób ze szczególnymi potrzebami (osób z niepełnosprawnością lub seniorów) – prawie 76 proc. oddało odpowiedź „słaby” lub „bardzo słaby”. Jako główne problemy, które świadczą o niskim standardzie toalety, ankietowani wskazywali najczęściej stan czystości, brzydki zapach, mała dostępność na szlakach, brak papieru toaletowego lub kolejki (zwłaszcza w sezonie turystycznym). A co według respondentów powinno się w takiej toalecie znaleźć? Większość wskazała przestrzeń do odłożenia plecaka czy kurtki, a także bezdotykowe sprzęty.