Najbezpieczniejsze klimatycznie miasto na świecie

Czołowe miejsca w tegorocznym raporcie Economist Intelligence Unit zajęły miasta spoza Unii Europejskiej. Kto w Europie wypada najlepiej?

Publikacja: 01.09.2021 15:22

Stolica Nowej Zelandii najbezpieczniejsza klimatycznie

Stolica Nowej Zelandii najbezpieczniejsza klimatycznie

Foto: Adobe Stock

W dobie ocieplającego się klimatu, bezpieczeństwo klimatyczne stało się istotnym kryterium oceny ogólnego bezpieczeństwa miast. W tym roku po raz pierwszy uwzględniono je w rankingu The Economist Intelligence Unit, który ocenia bezpieczeństwo miast pod kątem wielu czynników. Wynika to z faktu, że naukowcy uznali adaptację do klimatu za kluczową część bezpieczeństwa miejskiego. Według indeksu Bezpiecznych Miast EIU najlepszy na świecie plan działania w kwestii klimatu ma nowozelandzka stolica Wellington.

Czytaj także: Rosja truje rekordowo. Strach żyć w tych miastach

Bezpieczeństwo klimatyczne znalazło się na liście kryteriów obok bezpieczeństwa cyfrowego, zdrowotnego, infrastrukturalnego oraz osobistego. Dodanie nowego filaru bezpieczeństwa środowiskowego odzwierciedla rosnące znaczenie kwestii zrównoważonego rozwoju i środków przystosowania się do zmiany klimatu po pandemii koronawirusa.

Dyrektor projektu Indeksu Bezpiecznych Miast Pratima Singh uważa, że bezpieczeństwo klimatyczne stanowi istotny element ogólnego bezpieczeństwa miast.

Bezpieczeństwo środowiska to nie tylko miara podatności miasta [na zmiany klimatyczne], ale także strategie, które miasta podejmują, aby być bardziej ekologicznymi.

Dyrektor projektu Indeksu Bezpiecznych Miast Pratima Singh

W ogólnym rankingu pierwsze miejsce zajęła Kopenhaga, która w rankingu bezpieczeństwa środowiskowego zajęła również wysokie, szóste miejsce. Na równi z Toronto poradziła sobie znacznie lepiej w nowym filarze bezpieczeństwa ekologicznego niż którekolwiek z trzech największych miast z lat wcześniejszych. Duńska stolica w czwartej edycji rankingu wyprzedziła wcześniejszych liderów, takich jak Tokio, Singapur i Osakę.

Tegoroczny ranking w ocenie bezpieczeństwa uwzględnił również pandemię COVID-19, potwierdzając, że wpłynęła ona na prawie każdy aspekt bezpieczeństwa w miastach. Gwałtowny wzrost liczby osób pracujących w domu wysunął bezpieczeństwo cyfrowe na pierwszy plan, podczas gdy wzorce przestępczości w odniesieniu do bezpieczeństwa osobistego zmieniły się z powodu lockdownów.

Według rankingu najmniej bezpiecznym miastem jest Rangun w Birmie, który zajął ostatnie miejsce pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, 58. pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego, infrastruktury i bezpieczeństwa osobistego oraz 54. pod względem bezpieczeństwa środowiskowego. Kolejnymi spośród najmniej bezpiecznych miast w zestawieniu były Karaczi w Pakistanie, wenezuelski Caracas, stolica Egiptu oraz Lagos w Nigerii.

Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planeta
„Zima stulecia” u sąsiada Rosji. Miliony zwierząt padły z powodu mrozu