Polacy zdradzili, co jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej

Bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej. Ochrona środowiska i oszczędność pieniędzy to czynniki zachęcające do odnawialnych źródeł energii.

Publikacja: 15.12.2022 12:40

Polacy zdradzili, co jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z badania przeprowadzonym niedawno przez globalnego lidera inteligentnych technologii energetycznych, firmę SolarEdge. Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej. Tak uważa 93 proc. respondentów biorących udział w badaniu.

Korzyści dla środowiska, zdrowia i… portfela

W ostatnich latach coraz większe znaczenie w produkcji energii cieplnej i elektrycznej zyskują odnawialne źródła energii. Wciąż jednak jest to odsetek zdecydowanie zbyt mały, co potwierdzają uczestnicy badania realizowanego na zlecenie SolarEdge Polska. Aż 86 proc. badanych jest zdania, że Polska powinna bardziej postawić na odnawialne źródła energii (OZE) niż miało to miejsce do tej pory. Dlaczego? Z uwagi na liczne zalety odnawialnych źródeł energii. Najważniejszym atutem OZE jest – zgodnie z wynikami badania – przyjazność środowisku (38 proc.). Niespełna 30 proc. respondentów wskazuje także na oszczędność pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej.

Zbliżony odsetek (26 proc.) zauważa również korzyści dla zdrowia (brak generowania hałasu, brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery). Na dalszych pozycjach znajdują się takie przewagi OZE nad nieodnawialnymi źródłami energii jak niezależność od podwyżek cen prądu (23 proc.), efektywność, czyli postrzeganie OZE jako nieskończonego źródła energii (21,9 proc.) oraz większe bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako pewność dostaw energii (21,4 proc.).

- Widzimy, że systematycznie wzrasta świadomość Polaków odnośnie odnawialnych źródeł energii oraz korzyści, które oferują. To dobra wiadomość nie tylko w kontekście ekologii, ale przede wszystkim z punktu widzenia niezależności energetycznej – mówi Michał Marona, Country Manager SolarEdge Polska.

Inflacja i rosnące koszty życia, w tym energii, powodują, że coraz więcej Polaków rozważa inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. 40 proc. respondentów jest zdania, że obecna sytuacja gospodarcza zachęca do ulokowania oszczędności w system fotowoltaiczny, który przyniesie oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe a fotowoltaika

Co warto podkreślić, dla przeważającej większości badanych (93 proc.) duże znaczenie ma bezpieczeństwo przeciwpożarowe w kontekście systemów fotowoltaicznych.

- Bezpieczeństwo fotowoltaiki, w szczególności w kontekście przeciwpożarowym, to niezwykle istotny aspekt, na który zwracamy baczną uwagę projektując rozwiązania SolarEdge. Tak jak się spodziewaliśmy, przeważająca większość respondentów zgadza się z nami. Ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo systemu fotowoltaicznego na każdym etapie procesu – od projektu rozwiązania, przez montaż modułów fotowoltaicznych, aż po bieżący monitoring systemu przez cały okres jego eksploatacji – dodaje Michał Marona.

Poszukując bezpiecznie działającego systemu wytwarzającego energię z odnawialnych źródeł energii badani zwracają uwagę na stosunek jakości do ceny (34 proc.).

- Wybierając systemy fotowoltaiczne warto brać pod uwagę takie elementy jak wydajność instalacji, długi okres gwarancji, wysoką jakość stosowanych rozwiązań czy właśnie bezpieczeństwo użytkowania. Te wszystkie czynniki decydują, że system solarny będzie nam bezproblemowo służył przez długie lata – uzupełnia Marona.

Liczy się szybki zwrot z inwestycji

Zwrot z inwestycji w ciągu 5 lat – taki okres czasu zachęciłby 38,6 proc. badanych do podjęcia decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej. 31,1 proc. respondentów będzie skłonnych do inwestycji, jeśli nakłady poniesione na inwestycję w system fotowoltaiczny zostaną w pełni pokryte przez korzyści w ciągu 10 lat.

Jak wynika z badania, nieco ponad połowa respondentów (55 proc.) zna program „Mój prąd 4.0”, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Większość badanych (63 proc.) deklaruje znajomość pojęcia ulgi termomodernizacyjnej. Z kolei określenie „magazyn energii” oraz korzyści z nim związane są znane 54 proc. badanych.

Badanie „Postawy wobec inwestycji w instalacje fotowoltaiczne” zostało zrealizowane na zlecenie SolarEdge Polska w dniach 18-22 listopada 2022 r. na próbie N = 1035 dorosłych Polaków. Próba badawcza posiada strukturę zbliżoną do reprezentatywnej grupy pełnoletnich konsumentów. W badaniu brali udział tylko respondenci mieszkający w domach jednorodzinnych (wolnostojących lub szeregowych). Badanie miało zasięg ogólnopolski i zostało przeprowadzone metodą wywiadu on-line (CAWI) w panelu internetowym SW Panel przez firmę badawczą SW Research.

Tak wynika z badania przeprowadzonym niedawno przez globalnego lidera inteligentnych technologii energetycznych, firmę SolarEdge. Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej. Tak uważa 93 proc. respondentów biorących udział w badaniu.

Korzyści dla środowiska, zdrowia i… portfela

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Odnawialne Źródła Energii
Otwarto największą na świecie farmę fotowoltaiczną w Dubaju
Odnawialne Źródła Energii
Polska firma zbuduje największą morską elektrownię wiatrową na świecie
Odnawialne Źródła Energii
Pożary paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia jest bezpieczna?
Odnawialne Źródła Energii
Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki
Odnawialne Źródła Energii
Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?