Amazonia wraca do życia pod rządami prezydenta Luli

W styczniu wylesianie w brazylijskiej części lasów deszczowych Amazonii spadło o 61 proc. Mimo, że wynik jest optymistyczny, eksperci sugerują, aby poczekać ze stwierdzeniem, czy tendencja się utrzyma.

Publikacja: 15.02.2023 14:43

Amazonia wraca do życia pod rządami prezydenta Luli

Foto: AdobeStock

Pierwszy miesiąc sprawowania urzędu prezydenta Brazylii przez Luiza Inacio Lula da Silvę przyniósł korzystne zmiany w zakresie ochrony amazońskich lasów deszczowych. Według danych Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) zebranych przez niezależny portal ((o))eco, liczba gorących punktów wskazujących na pożary lasów w Amazonii spadła w styczniu o 33 proc. w stosunku do średniej odnotowanej w tym samym miesiącu w roku poprzednim. Aż o 61 proc. zmniejszyło się również wylesianie w brazylijskiej części Amazonii, co stanowi czwarty najniższy poziom w historii.

Czytaj więcej

Ostatni miesiąc rządów Bolsonaro tragiczny dla Amazonii

Jak wskazują dane satelitarne z systemu monitorowania DETER, w styczniu wylesieniu uległ tam obszar o powierzchni 167 kilometrów kwadratowych. W styczniu ubiegłego roku, gdy u władzy znajdował się Jair Bolsonaro, brazylijska część Amazonii straciła 430 kilometrów kwadratowych. Rządy prawicowego prezydenta były dla Puszczy Amazońskiej wyjątkowo tragiczne – w czasie jego prezydentury średnie roczne wylesianie wzrosło tam o 75 proc. w porównaniu z poprzednią dekadą.

To pierwsze miesięczne dane DETER od czasu objęcia przez Lulę urzędu prezydenta. Eksperci wyrażają zadowolenie, ostrzegają jednak, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o długoterminowej tendencji. Jak podkreśla Daniel E Silva, specjalista ds. ochrony w brazylijskim oddziale organizacji WWF, część odnotowanego spadku może być wynikiem większego zachmurzenia w tym okresie. Warto też pamiętać, że największe wylesianie na tym terenie zwykle odnotowywano w porze suchej, rozpoczynającej się w czerwcu.

Czytaj więcej

Naukowcy: Znaczna część Amazonii nigdy się nie zregeneruje

„System DETER wykorzystuje zdjęcia satelitarne z czujnikami optycznymi, na które może mieć wpływ występowanie chmur. Dlatego będziemy musieli zwracać baczną uwagę na dane w nadchodzących miesiącach” – mówi Silva. Zdaniem organizacji WWF, optymistyczne dane ze stycznia mogą też stanowić efekt zapowiadanego przez administrację Luli programu ochrony środowiska.

Obecny prezydent, który rządził wcześniej Brazylią w latach 2003-2010, zobowiązał się do przywrócenia funkcjonowania agencji rządowych zajmujących się ochroną środowiska, które za rządów Bolsonaro ucierpiały w wyniku cięć kadrowych i budżetowych. Zadeklarował również dążenie do całkowitego zakończenia wylesiania Amazonii do 2030 roku.

Lasy
Rekordowa liczba pożarów w Puszczy Amazońskiej. Rząd Brazylii zabrał głos
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Lasy
Sadzenie lasów może wywołać wzrost temperatury na świecie. Nowe badanie
Lasy
Wycinka lasów nabiera tempa. Miliony hektarów zniknęły z powierzchni Ziemi
Lasy
Mikołaj Dorożała: Lepsza ochrona lasów w Polsce wkrótce stanie się faktem
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Lasy
Wycinka „zielonych płuc Ziemi” ostro hamuje. Drwalom zostało tylko 6 lat
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej