Wpływ resztek pożniwnych na glebę i uprawy

Kukurydza uprawiana na ziarno może pozostawiać na polu od 10 do 15 ton suchej masy, natomiast uprawiana na kiszonkę pozostawia średnio od 5 do 6 ton suchej masy. Odpowiednio zagospodarowane resztki pożniwne kukurydzy:

• stanowią cenne źródło składników pokarmowych, ograniczając ryzyko wystąpienia niekorzystnego efektu „zmęczenia” gleby,

• wzbogacają glebę w materię organiczną, z której powstaje będąca jednym z najważniejszych czynników decydujących o plonach roślin uprawnych próchnica,

• ograniczają ryzyko zjawiska erozji, które wiąże się z niszczeniem wierzchniej warstwy gleby przez czynniki mechaniczne,

• przyczyniają się do zwiększenia aktywności odpowiedzialnych za obieg materii organicznej mikroorganizmów glebowych,

• poprawiają właściwości fizyko-chemiczne gleby, które mają istotny wpływ na wzrost i rozwój roślin.

Przemyślane i świadome wykorzystanie resztek pożniwnych kukurydzy pozwoli stworzyć roślinom następczym optymalne warunki do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Wspieranie rozkładu resztek pożniwnych kukurydzy

Pozostawione na polu resztki pożniwne kukurydzy są dość trudne w rozkładzie, poza tym, niezagospodarowane mogą dodatkowo sprzyjać występowaniu zgorzeli siewek, a także wielu chorobom, w tym głowni pylącej lub guzowatej, żółtej plamistości liści czy fuzariozie kolb i łodyg kukurydzy. Duże zagrożenie dla roślin następczych mogą też stanowić bytujące w resztkach pożniwnych kukurydzy larwy omacnicy prosowianki oraz drutowce czy rolnice. Rozkład resztek pożniwnych kukurydzy warto więc wspierać, ponieważ odpowiednio zagospodarowane wpłyną korzystnie na strukturę gleby, a także poprawią jej stan fitosanitarny i żyzność oraz zdolność do magazynowania wody.

Jak przyśpieszyć rozkład resztek pożniwnych kukurydzy?

Resztki pożniwne są bardzo dobrym rezerwuarem składników o korzystnym oddziaływaniu na glebę, dlatego trzeba je mądrze zagospodarować. Na tempo rozkładu resztek pożniwnych kukurydzy pozostałych po zbiorze głównego plonu wpływają m.in. czynniki środowiskowe, do których zalicza się przede wszystkim temperaturę, wilgotność oraz odczyn gleby. Tempo rozkładu resztek pożniwnych zależy także od aktywności mikroorganizmów glebowych i ich składu, poza tym im jest ich więcej, tym proces rozkładu resztek pożniwnych przebiega szybciej. Aby go dodatkowo wspomóc, warto zastosować preparaty do rozkładu resztek pożniwnych kukurydzy. Szczególne przydatne będą preparaty zawierające mikroorganizmy, które przyśpieszają mineralizację i humifikację resztek pożniwnych, jednocześnie ograniczając występowanie patogenów zimujących w glebie.

Metody agrotechniczne przyśpieszające rozkład resztek pożniwnych kukurydzy

W prawidłowym rozkładzie resztek pożniwnych znaczenie odgrywają również metody agrotechniczne. Po zbiorze kukurydzy pozostałe na polu resztki pożniwne wymagają dokładnego rozdrobnienia – w tym celu można zastosować np. rozdrabniacze bijakowe. Rozdrobnione resztki pożniwne po kukurydzy następnie należy dokładnie wymieszać z glebą, stosując w tym celu np. agregat uprawowy lub bronę talerzową. Zastosowanie metod agrotechnicznych ma na celu nie tylko przyśpieszenie procesu rozkładu resztek pożniwnych kukurydzy, a jest również jednym z ważnych elementów wspomagających walkę z omacnicą prosowianką.

Preparaty przyśpieszające rozkład resztek pożniwnych

Produkty marki Agrosonic są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod nawożenia i ochrony roślin, co finalnie pozwala osiągnąć wysokie plony o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Rozwiązaniem przyśpieszającym proces rozkładu resztek pożniwnych kukurydzy jest dostępny w ofercie Agrosonic preparat na resztki pożniwne kukurydzy Agrosonic Tricho. Zawarte w nim grzyby z rodzaju Trichoderma spp. mogą być stosowane jako zamiennik azotu wykorzystywanego do przyśpieszania rozkładu resztek pożniwnych, doskonale radząc sobie na każdym stanowisku. Zastosowany po zbiorze kukurydzy produkt przyśpiesza mineralizację słomy, przyczyniając się do wzrostu zawartości składników pokarmowych w glebie, poza tym poprawia zdrowotność roślin oraz pozwala na obniżenie kosztów związanych z zakupem nawozów i środków ochrony roślin, jednocześnie wspierając ich naturalny wzrost i rozwój.

Materiał Promocyjny