Leśnicy rozdadzą milion darmowych sadzonek. Gdzie można je odebrać?

12 kwietnia, w ramach szóstej edycji akcji #sadziMY, wszyscy chętni będą mogli za darmo odebrać sadzonkę do zasadzenia na własnym gruncie. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Gdzie można je zdobyć?

Publikacja: 11.04.2024 19:51

W tym roku przygotowano aż milion sadzonek.

W tym roku przygotowano aż milion sadzonek.

Foto: Matthew Smith Unsplash

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. Jak poinformowały Lasy Państwowe, w tym roku w dla chętnych przygotowano aż milion sadzonek. Chętni będą mogli je odebrać i posadzić później na własnym terenie. Gdzie szukać sadzonek? 

Akcja #sadziMY. Milion darmowych sadzonek od leśników

Akcja sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – Unia Europejska zobowiązała się bowiem, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu.

Czytaj więcej

Przez zmiany klimatu drzewa rosną szybciej. Ale są słabsze i młodziej umierają

To już szósta tego typu inicjatywa, w której regionalne dyrekcje Lasów Państwowych i nadleśnictwa rozdają mieszkańcom drzewka z gatunków leśnych. Tegoroczna edycja jest jednak wyjątkowa – w tym roku Lasy Państwowe obchodzą setną rocznicę ich powołania. 

Darmowe sadzonki od Lasów Państwowych. Gdzie można je odebrać?

W piątek 12 kwietnia, w godzinach 9:00-15:00, każdy chętny zgłosić się może do jednego z 429 nadleśnictw i odebrać sadzonkę, którą potem posadzi na własnym gruncie. Stoiska z sadzonkami będzie można spotkać także w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje sprawdzić można na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Przy okazji rozdawania sadzonek leśnicy będą również edukować – wyjaśnią między innymi, że jedynie rodzime gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów.  

Leśnicy rozdają sadzonki za darmo. Jak podkreślają Lasy Państwowe, po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem. Powinno ono odpowiednio zabezpieczyć korzenie drzewek przed wysuszeniem. „Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem” - czytamy.

Jak posadzić drzewo?

Jak posadzić drzewo?

Lasy Państwowe

Akcja, która ma zachęcić społeczeństwo do posadzenia drzewek oraz ich pielęgnacji, cieszy się niezwykłą popularnością wśród społeczeństwa – w jej ostatnich edycjach rozdano około milion sadzonek.

Czytaj więcej

Kryzys klimatyczny zagraża miejskim drzewom

Akcja #sadziMY – korzyść dla społeczeństwa i dla klimatu

Jak podkreśla dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss, "praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami”. „To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów” – mówi. 

Lasy oraz drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze i wpływają korzystnie na klimat. Mają one jednak także bezpośredni wpływ na nasze zdrowie – jak podkreślają Lasy Państwowe, przyczyniają się one między innymi do obniżenia poziomu stresu, ciśnienia krwi oraz poprawiają nastrój. Lasy i drzewa to jednak również dom dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. Jak poinformowały Lasy Państwowe, w tym roku w dla chętnych przygotowano aż milion sadzonek. Chętni będą mogli je odebrać i posadzić później na własnym terenie. Gdzie szukać sadzonek? 

Akcja #sadziMY. Milion darmowych sadzonek od leśników

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat
Ruszył Ranking ESG. Odpowiedzialne zarządzanie 2024
Klimat
Przepisy o ROP w centrum uwagi uczestników rynku
Klimat
Oceany emitują więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł? Eksperci ostrzegają
Klimat
Nowe nadzieje, stare zmartwienia
Klimat
Dekarbonizacja to konkurencyjność
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?