Europejskie Drzewo Roku 2024: 200-letni buk z Dolnego Śląska walczy o zwycięstwo

Do zakończenia głosowania w tegorocznym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku został zaledwie tydzień. Tymczasem – przynajmniej jak na razie – w konkursie prowadzi kandydat z Polski. To znajdujący się w dolnośląskich Wojsławicach około 200-letni buk.

Publikacja: 16.02.2024 16:36

Historia arboretum w Wojsławicach sięga 1880 roku.

Historia arboretum w Wojsławicach sięga 1880 roku.

Foto: TomMax, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Celem zapoczątkowanego w 2011 roku konkursu o nazwie Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, będące ważnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, które należy cenić i chronić. O wyborze nominowanych drzew decydują nie tyle rozmiary czy wiek rośliny, lecz historia oraz ich związki z lokalnymi społecznościami.

Obecnie w tegorocznym plebiscycie – zaledwie na tydzień przed końcem głosowania – prowadzi znajdujący się w dolnośląskich Wojsławicach buk.

Europejskie Drzewo Roku 2024: na prowadzeniu 200-letni buk z Dolnego Śląska 

Tegorocznym reprezentantem z Polski w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku, jest około dwustuletni buk pospolity Serce Ogrodu, rosnący w arboretum w Wojsławicach w gminie Niemcza na Dolnym Śląsku. 

Drzewo posadzone zostało prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy właścicielem parku był ród von Pritwitz. „Historia drzewa jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało arboretum, a niewielki park zyskał sławę” – powiedział w rozmowie z portalem dzieje.pl Jacek Bożek, prezes stowarzyszenia Klub Gaja, który koordynuje konkurs w Polsce.

Buk Serce Ogrodu jest laureatem konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku – otrzymał on 6643 głosy internautów, co sprawiło, że dostał się on do tegorocznego konkursu europejskiego.

Czytaj więcej

Europejski Drzewo Roku. Polski dąb zwycięzcą.

Kontrkandydatami reprezentanta Polski w konkursie są między innymi jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnia morwa biała z Chorwacji, 110-letnia grusza z Czech oraz ukraiński dąb Milenijny, będący najstarszym drzewem na Ziemi Lwowskiej. Na liście nominowanych znaleźć można też jednak drzewa z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii oraz z Włoch.

Zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 15 drzew, które wygrały w konkursach krajowych. Swoje głosy Europejczycy oddawać mogą do 22 lutego do godz. 16.00 na stronie www.treeoftheyear.org/vote. Obecnie polski buk prowadzi – dotychczas zdobył najwięcej głosów. Sytuacja może jednak jeszcze ulec zmianie. 

Europejskie Drzewo Roku: polskie drzewa wyróżnione

Zwycięzcę tegorocznego konkursu na Europejskie Drzewo Roku poznamy już 20 marca, podczas ceremonii rozdania statuetek Drzewa Roku 2024, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Konkurs organizowany jest jest przez Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w stolicy Belgii. W Polsce konkurs organizuje zaś powstały na przełomie lat 80. i 90 Klub Gaja, angażujący się między innymi w obronę przyrody i praw zwierząt.

W 2022 roku plebiscyt wygrało rosnące na skraju Puszczy Białowieskiej 400-letnie drzewo z Polski – dąb Dunin. Zdobył on niemal 180 tysięcy głosów. W 2023 roku, głosami internautów (45 718) pierwsze miejsce zajął zaś dąb Fabrykant, który rośnie w parku im. ks. bp. Klepacza, na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Polsce więc – jak wskazują wyniki z ostatnich lat – w konkursie na Europejskie Drzewo Roku los sprzyja.  

Klimat
Zaskakujące odkrycie na „podniebnych wyspach” Afryki. Setki nowych gatunków
Klimat
W Polsce jak na Syberii. Na Suwalszczyźnie odkryto wyjątkowe zjawisko
Klimat
Leśnicy rozdadzą milion darmowych sadzonek. Gdzie można je odebrać?
Klimat
Pożar Połoniny Caryńskiej. Znane są już straty. „Wypalone są dwa miejsca”
Klimat
Miliarder kupił tysiące hektarów lasów. Powstaje europejskie Yellowstone