Lobby paliwowe na szczycie klimatycznym w Dubaju. Padnie rekord?

Gospodarz szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju podkreśla, że konferencja ma mieć charakter inkluzywny, co zdaniem ekspertów klimatycznych oraz aktywistów może oznaczać udział rekordowej liczby lobbystów z branży paliw kopalnych.

Publikacja: 01.12.2023 13:34

Jak podała organizacja Global Witness, w ubiegłym roku podczas COP27 w Egipcie odnotowano rekordową

Jak podała organizacja Global Witness, w ubiegłym roku podczas COP27 w Egipcie odnotowano rekordową liczbę lobbystów. W tym roku w Dubaju ma być ich jeszcze więcej.

Foto: Karim SAHIB / AFP

W przededniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego w Dubaju, jego przewodniczący, Sułtan Al Dżaber z Dubaju podkreślił, że „wszystkie głosy są mile widziane i potrzebne”, co w ustach szefa państwowej spółki naftowej Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) brzmi z jednej strony zachęcająco, z drugiej jednak – niepokojąco.

Szczyt klimatyczny w Dubaju: lobby klimatyczne

Wybór Sułtana Al Dżabera na prezydenta szczytu klimatycznego w Dubaju spotkał się z ostrą krytyką wielu organizacji klimatycznych.

Na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji ujawniono wyniki śledztwa dziennikarskiego świadczące o tym, że obawy ekspertów i aktywistów były uzasadnione. Autorzy raportu zarzucają przewodniczącemu COP28, że planował on wykorzystać szczyt klimatyczny w Dubaju do zawierania umów naftowo-gazowych i rozwoju kolejnych projektów dotyczących paliw kopalnych.

Czytaj więcej

Sukces na szczycie klimatycznym w Dubaju. „Sprawiedliwość klimatyczna”

O sprawie poinformowało między innymi BBC. „ZEA planowało wykorzystać swoją rolę gospodarza szczytu klimatycznego jako okazję do finalizacji umów dotyczących gazu i ropy naftowej” – podała brytyjska stacja 27 listopada, dołączając skany szeregu dokumentów. 

Al Dżaber odrzucił te oskarżenia twierdząc, że są „nieprawdziwe, nieprawidłowe i niedokładne”. Przedstawiciele ZEA cytowani przez BBC nie odrzucają tych zarzutów, dodają jedynie: „te spotkania miały charakter prywatny”. 

Organizacje klimatyczne regularnie publikują raporty i analizy udowadniające, że ambitne cele klimatyczne firm naftowych i gazowych to greenwashing i próby ocieplania wizerunku.

Opublikowana tuż przed COP28 analiza koalicji Kick Big Polluters Out wykazała, że w historii szczytów klimatycznych wejściówki na te wydarzenia chętnie wydawano wydawano lobbystom przemysłów szkodliwych dla środowiska. Od 2003 roku przedstawicielom stowarzyszeń branżowych oraz delegatom z największych na świecie przedsiębiorstw naftowych i gazowych przyznano ich co najmniej 7200. 945 przepustki uzyskali pracownicy „Wielkiej Piątki” gigantów naftowych, czyli ExxonMobil, Chevron, Shell, BP i TotalEnergies.

Co więcej, liczby te mogą być zaniżone, gdyż wielu delegatów nie ujawnia organizacji, dla których pracują lub czyje interesy reprezentują. W analizie przypomniano również, że aż osiemnastu z 20 sponsorów COP27, ubiegłorocznego szczytu klimatycznego było powiązanych z przemysłem paliw kopalnych.

Jak podaje organizacja Global Witness, w ubiegłym roku podczas COP27 w Egipcie odnotowano rekordową liczbę lobbystów – aż 636 oficjalnych delegatów reprezentowało interesy firm z branży paliw kopalnych.

Jak wygląda sytuacja na tegorocznym szczycie COP28 w Dubaju? Prezydent szczytu, wspomniany Zapowiedź Sułtana Al Dżabera, że „wszystkie opinie są mile widziane, wszystkie opinie są potrzebne”, odczytano jako informację, że lobbyści będą obecni w Dubaju. Jak informuje France24 lobbyści mogą otrzymać akredytację jako członkowie delegacji narodowych, a także jako członkowie „grup obserwatorów”.

Między innymi dlatego organizacja Global Witness przewiduje, że na tegorocznym szczycie klimatycznym w Dubaju należy się spodziewać kolejnego rekordu liczby lobbystów branży paliw kopalnych. 

W przededniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego w Dubaju, jego przewodniczący, Sułtan Al Dżaber z Dubaju podkreślił, że „wszystkie głosy są mile widziane i potrzebne”, co w ustach szefa państwowej spółki naftowej Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) brzmi z jednej strony zachęcająco, z drugiej jednak – niepokojąco.

Szczyt klimatyczny w Dubaju: lobby klimatyczne

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat
Potrzeba nowego rynku opakowań
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Klimat
Stres sprawia, że pszczoły stają się pesymistkami. Nowe ustalenia badaczy
Klimat
Wodór potrzebuje jasnej wizji rozwoju
Klimat
Odpady z perspektywy branży komunalnej
Klimat
Doinwestowane sieci to podstawa