Lobby paliwowe na szczycie klimatycznym w Dubaju. Padnie rekord?

Gospodarz szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju podkreśla, że konferencja ma mieć charakter inkluzywny, co zdaniem ekspertów klimatycznych oraz aktywistów może oznaczać udział rekordowej liczby lobbystów z branży paliw kopalnych.

Publikacja: 01.12.2023 13:34

Jak podała organizacja Global Witness, w ubiegłym roku podczas COP27 w Egipcie odnotowano rekordową

Jak podała organizacja Global Witness, w ubiegłym roku podczas COP27 w Egipcie odnotowano rekordową liczbę lobbystów. W tym roku w Dubaju ma być ich jeszcze więcej.

Foto: Karim SAHIB / AFP

W przededniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego w Dubaju, jego przewodniczący, Sułtan Al Dżaber z Dubaju podkreślił, że „wszystkie głosy są mile widziane i potrzebne”, co w ustach szefa państwowej spółki naftowej Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) brzmi z jednej strony zachęcająco, z drugiej jednak – niepokojąco.

Szczyt klimatyczny w Dubaju: lobby klimatyczne

Wybór Sułtana Al Dżabera na prezydenta szczytu klimatycznego w Dubaju spotkał się z ostrą krytyką wielu organizacji klimatycznych.

Na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji ujawniono wyniki śledztwa dziennikarskiego świadczące o tym, że obawy ekspertów i aktywistów były uzasadnione. Autorzy raportu zarzucają przewodniczącemu COP28, że planował on wykorzystać szczyt klimatyczny w Dubaju do zawierania umów naftowo-gazowych i rozwoju kolejnych projektów dotyczących paliw kopalnych.

Czytaj więcej

Sukces na szczycie klimatycznym w Dubaju. „Sprawiedliwość klimatyczna”

O sprawie poinformowało między innymi BBC. „ZEA planowało wykorzystać swoją rolę gospodarza szczytu klimatycznego jako okazję do finalizacji umów dotyczących gazu i ropy naftowej” – podała brytyjska stacja 27 listopada, dołączając skany szeregu dokumentów. 

Al Dżaber odrzucił te oskarżenia twierdząc, że są „nieprawdziwe, nieprawidłowe i niedokładne”. Przedstawiciele ZEA cytowani przez BBC nie odrzucają tych zarzutów, dodają jedynie: „te spotkania miały charakter prywatny”. 

Organizacje klimatyczne regularnie publikują raporty i analizy udowadniające, że ambitne cele klimatyczne firm naftowych i gazowych to greenwashing i próby ocieplania wizerunku.

Opublikowana tuż przed COP28 analiza koalicji Kick Big Polluters Out wykazała, że w historii szczytów klimatycznych wejściówki na te wydarzenia chętnie wydawano wydawano lobbystom przemysłów szkodliwych dla środowiska. Od 2003 roku przedstawicielom stowarzyszeń branżowych oraz delegatom z największych na świecie przedsiębiorstw naftowych i gazowych przyznano ich co najmniej 7200. 945 przepustki uzyskali pracownicy „Wielkiej Piątki” gigantów naftowych, czyli ExxonMobil, Chevron, Shell, BP i TotalEnergies.

Co więcej, liczby te mogą być zaniżone, gdyż wielu delegatów nie ujawnia organizacji, dla których pracują lub czyje interesy reprezentują. W analizie przypomniano również, że aż osiemnastu z 20 sponsorów COP27, ubiegłorocznego szczytu klimatycznego było powiązanych z przemysłem paliw kopalnych.

Jak podaje organizacja Global Witness, w ubiegłym roku podczas COP27 w Egipcie odnotowano rekordową liczbę lobbystów – aż 636 oficjalnych delegatów reprezentowało interesy firm z branży paliw kopalnych.

Jak wygląda sytuacja na tegorocznym szczycie COP28 w Dubaju? Prezydent szczytu, wspomniany Zapowiedź Sułtana Al Dżabera, że „wszystkie opinie są mile widziane, wszystkie opinie są potrzebne”, odczytano jako informację, że lobbyści będą obecni w Dubaju. Jak informuje France24 lobbyści mogą otrzymać akredytację jako członkowie delegacji narodowych, a także jako członkowie „grup obserwatorów”.

Między innymi dlatego organizacja Global Witness przewiduje, że na tegorocznym szczycie klimatycznym w Dubaju należy się spodziewać kolejnego rekordu liczby lobbystów branży paliw kopalnych. 

W przededniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego w Dubaju, jego przewodniczący, Sułtan Al Dżaber z Dubaju podkreślił, że „wszystkie głosy są mile widziane i potrzebne”, co w ustach szefa państwowej spółki naftowej Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) brzmi z jednej strony zachęcająco, z drugiej jednak – niepokojąco.

Szczyt klimatyczny w Dubaju: lobby klimatyczne

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat
„Szokująca skala”: woda pitna w Europie pełna „wiecznych chemikaliów”
Materiał partnera
Małe zmiany przynoszą wielkie korzyści
Klimat
Znamy tegorocznych liderów zrównoważonego rozwoju
Klimat
Gospodarcze skutki zmian klimatu dużo większe niż szacowano. „Jak podczas wojny”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Klimat
Meksyk: Pod drzewami znaleziono 80 martwych małp