OECD: Kobiety dużo bardziej narażone na skutki "brudnej" energetyki

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała badanie dotyczące wpływu „brudnej” energetyki na człowieka. Wynika z niego, że na kobiety w każdym wieku wpływa ona zdecydowanie bardziej negatywnie niż na mężczyzn.

Publikacja: 10.08.2023 15:57

OECD: Kobiety dużo bardziej narażone na skutki "brudnej" energetyki

Foto: AFP

OECD podkreśla w raporcie, że kobiety pełniące rolę gospodyni domowej, mają większą trudność z radzeniem sobie z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Organizacja zauważyła, że choć coraz częściej i głośniej mówi się o „transformacji energetycznej” oraz o tym, że powinno odchodzić się od energetyki węglowej na rzecz przyjaznej środowisku, „kobiety i dziewczęta są pomijane w tej dyskusji, mimo że zmiany klimatyczne mają na nie bardziej bezpośredni wpływ niż na mężczyzn”. 

- Dowiedzieliśmy się, że 60 proc. długoterminowych strategii rozwoju niskoemisyjnego jest ślepa na płeć. Chcieliśmy wiedzieć dlaczego - mówi Hyeshin Park, ekonomistka i koordynatorka programu Gender w Centrum Rozwoju OECD. - Nasze odkrycia pokazują, jak trudna jest rzeczywistość, z którą borykają się kobiety i dziewczęta w krajach rozwijających się – na przykład w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie w 17 milionach domów nie ma prądu - zaznaczyła. - W większości strategii tak naprawdę nie bierze się pod uwagę faktu, że kobiety i dziewczęta są dużo bardziej niż mężczyźni dotknięte skutkami katastrof wywołanych zmianami klimatycznymi i "brudną" energetyką – dodała Park.

Czytaj więcej

Kobiety chętniej niż mężczyźni walczą o klimat

Kobiety bardziej narażone na skutki zmian klimatu niż mężczyźni

Dlaczego tak się dzieje? „Kiedy w domu nie ma dostępu do elektryczności, kobiety i dziewczęta muszą nierzadko wychodzić na zewnątrz, by szukać drewna na opał, węgla, a czasem nawet gazu ziemnego, które można wykorzystać do gotowania czy ogrzewania. To naraża je bardziej na zanieczyszczenia, a także na wypadki prowadzące do śmierci. Tradycyjne role płciowe wciąż ograniczają kobiety” – wyjaśniają badacze. 

Według OECD sześć na dziesięć przedwczesnych zgonów na całym świecie jest spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach. Jak podkreślono w raporcie, kobiety i dzieci są 14 razy bardziej narażone na śmierć w wyniku klęsk żywiołowych będących skutkiem zmian klimatycznych niż mężczyźni, gdyż tradycyjnie mężczyźni mają największy kontakt ze światem zewnętrznym — zwłaszcza w krajach rozwijających się. - W wielu miejscach na świecie kobiety i dzieci nie mają dostępu do informacji, jeśli na przykład pojawi się alarm ostrzegający przed katastrofą - zauważa Park. - Jeśli na przykład tylko mąż posiada telefon, kobiety i dzieci dowiadują się o zagrożeniu w drugiej kolejności. Nie mówiąc już o tym, że w niektórych krajach kobiety nie mogą nawet wychodzić z domu bez zgody mężczyzny - dodaje. 

W raporcie OECD zaznaczono, że zanieczyszczające źródła energii mają „podwójnie zły wpływ na kobiety”. „Ze względu na tradycyjne role płciowe kobiety są głównymi użytkownikami i dostawcami energii w domu. Ta nieproporcjonalna ekspozycja na brudne źródła energii ma poważne konsekwencje na ich obciążenie obowiązkami domowymi czy ich zdrowie. Co więcej, zmiany klimatu zwiększają te negatywne skutki” – czytamy. „Z drugiej strony kobiety napotykają na szereg barier, które uniemożliwiają im podejmowanie decyzji związanych z rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych projektów” – podkreślono w raporcie. „Kobiety pozostają w dużej mierze pozbawione głosu, jeśli chodzi o sektor OZE, który stanowi jedną z głównych ścieżek redukcji globalnych emisji i łagodzenia skutków zmian klimatycznych” – podsumowano.

Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali