Spalono miliony opon, które miały trafić do recyklingu. Skandal w Europie

Dziennikarskie śledztwo BBC ujawniło nieprawidłowości dotyczące eksportu zużytych opon z Europy do Indii. W odpowiedzi na reportaż Brytyjska Agencja Środowiska zapowiedziała dochodzenie.

Publikacja: 06.04.2025 08:53

Opony były eksportowane z Wielkiej Brytanii do Indii. Tam miały zostać poddane recyklingowi.

Opony były eksportowane z Wielkiej Brytanii do Indii. Tam miały zostać poddane recyklingowi.

Foto: Prashanth Vishwanathan/Bloomberg

 Jak ujawnili dziennikarze BBC, miliony przeznaczonych do recyklingu opon między innymi z Wielkiej Brytanii są spalane, co stwarza zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Dziennikarskie śledztwo wywołało reakcję władz. 

Śledztwo dziennikarskie w sprawie recyklingu zużytych opon

Oficjalne dane wskazują, że Wielka Brytania co roku generuje około 50 milionów – czyli niemal 700 tysięcy ton – zużytych opon. Szacunki sugerują, że około połowa z nich eksportowana jest do Indii, gdzie powinny one – w założeniu – być poddane recyklingowi. Zdaniem BBC sprawa nie wygląda jednak tak, jak przedstawia się ją opinii publicznej. 

Czytaj więcej

Opony samochodowe są niezwykle szkodliwe dla natury i człowieka

W wyniku dziennikarskiego śledztwa ujawniono, że nawet 70 proc. eksportowanych z Wielkiej Brytanii i innych krajów do Indii opon jest przetwarzanych w prostych zakładach przemysłowych. W tego typu miejscach spalane opony wykorzystywane mają być do pozyskiwania stali, niewielkich ilości oleju oraz sadzy przemysłowej, stosowanej w różnych gałęziach przemysłu.

Jak wykazało BBC, warunki panujące w tych zakładach – z których wiele znajduje się na terenach wiejskich – są bardzo złe, bo – jak zaznaczają dziennikarze – toksyczne i szkodliwe dla zdrowia. „Praca w toksycznym środowisku powoduje poważne konsekwencje zdrowotne dla mieszkańców i pracowników” – zaznaczono. 

W swoim materiale BBC zwróciło uwagę między innymi na tragedię, do której doszło w styczniu tego roku w stanie Maharasztra w zachodnich Indiach. W wyniku wybuchu jednego z tamtejszych zakładów zginęły dwie kobiety i dwoje dzieci.

W ramach śledztwa dziennikarze BBC odwiedzili to miejsce, by sprawdzić, jakie są konsekwencje tragicznego zdarzenia. Badania wykazały, że zanieczyszczone są rzeki i strumienie, roślinność obumiera, a lokalne społeczności nieustannie skarżą się na problemy zdrowotne.

Spalanie opon zamiast recyklingu. Ekolodzy oburzeni 

Po tym, jak BBC ujawniło efekty swojego śledztwa, Departament ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra) potwierdził, iż urzędnicy i prawnicy Brytyjskiej Agencji Środowiska są „bardzo zmotywowani”, by zbadać przedstawione zarzuty, w tym potencjalne działania przestępcze.

W liście wysłanym do redakcji BBC prawnicy agencji zapowiedzieli, że wyniki dziennikarskiego dochodzenia zostaną wzięte pod uwagę w ramach uruchomionego dochodzenia dotyczącego procedur związanych z eksportem zużytych opon. BBC poproszone zostało także przez agencję o udostępnienie materiałów ze śledztwa dziennikarskiego. 

Czytaj więcej

Nowa akcja aktywistów przeciw kierowcom SUV-ów. „Przebite opony dla przyszłości”

W sprawę zaangażowali się między innymi aktywiści z organizacji Fighting Dirty, którzy grożą podjęciem kroków prawnych przeciwko Brytyjskiej Agencji Środowiska w związku z – jak czytamy –  brakiem skutecznych działań wobec eksportu zużytych opon.

Komentując decyzję Brytyjskiej Agencji Środowiska o przeprowadzeniu dochodzenia, założycielka wspomnianej organizacji, Georgia Elliott-Smith, nazwała to „znaczącym zwycięstwem” i wezwała rząd do podjęcia działań. „Władze muszą przestać przymykać oko na nielegalne i niemoralne działania” – zaznaczyła. 

Eksperci zaznaczają, że eksport zużytych opon z Wielkiej Brytanii do Indii – w obliczu rosnących dowodów na jego negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko – staje się coraz bardziej kontrowersyjny. Przegląd, którzy przeprowadzić ma EA może poskutkować zmianami w regulacjach dotyczących handlu odpadami i recyklingu – podkreślają specjaliści. 

 Jak ujawnili dziennikarze BBC, miliony przeznaczonych do recyklingu opon między innymi z Wielkiej Brytanii są spalane, co stwarza zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Dziennikarskie śledztwo wywołało reakcję władz. 

Śledztwo dziennikarskie w sprawie recyklingu zużytych opon

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Klimat i ludzie
Zmiany klimatyczne uderzą nas po kieszeni. Nowe badanie dotyczące gospodarki
Klimat i ludzie
Dekarbonizacja gospodarki jest opłacalna
Klimat i ludzie
Czy Chiny uratują świat przed katastrofą klimatyczną? Kluczowy dylemat Pekinu
Klimat i ludzie
Apel do chrześcijan w sprawie klimatu. Hierarchowie zapowiadają walkę w sądach
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Klimat i ludzie
660 milionów dolarów kary dla Greenpeace w USA. Jest wyrok. Miliarder triumfuje