Czy Chiny uratują świat przed katastrofą klimatyczną? Kluczowy dylemat Pekinu

Chiny mają potencjał, aby inspirować inne kraje do rozwoju czystej energii, ale jednocześnie odchodzenie od produkcji energii z węgla przychodzi im z trudem. Czy Pekin spróbuje wykorzystać chaos w Waszyngtonie, by powalczyć o światowe przywództwo w obszarze walki ze zmianami klimatu?

Publikacja: 28.03.2025 14:18

Stany nie przejawiają obecnie żadnych ambicji klimatycznych. Czy w tej sytuacji Chiny, największy na

Stany nie przejawiają obecnie żadnych ambicji klimatycznych. Czy w tej sytuacji Chiny, największy na świecie emitent gazów cieplarnianych, druga pod względem wielkości gospodarka, a zarazem lider w produkcji oraz wdrażaniu energii odnawialnej, wykorzystają tę okazję?

Foto: Qilai Shen/Bloomberg

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu drastycznie zmienił oblicze amerykańskiej polityki klimatycznej. Choć nadużyciem byłoby stwierdzenie, że administracja prezydenta Joe Bidena podejmowała wyłącznie korzystne dla klimatu decyzje – to właśnie za jego kadencji USA, będące największym producentem ropy naftowej, osiągnęły rekordowy poziom jej produkcji, a w 2022 r. stały się też największym globalnym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG). W tym samym roku branża paliw kopalnych otrzymała też od rządu największe dotacje od 2010 r.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Klimat i ludzie
Badanie: Która płeć bardziej szkodzi klimatowi? Kluczowy okazał się styl życia
Klimat i ludzie
Czy papież Leon XIV będzie walczył o klimat? „Lider, którego potrzebujemy”
Klimat i ludzie
Turystyczny raj nałoży nowy podatek na turystów. Chodzi o ratowanie klimatu
Klimat i ludzie
Sto dni Donalda Trumpa w Białym Domu. Paliwa kopalne na pierwszym planie
Klimat i ludzie
Pomalują tory kolejowe na biało. To ma zapobiec awariom w czasie letnich upałów