Korespondencja z Baku
Choć Afganistan odpowiada jedynie za 0,1 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, wyjątkowo dotkliwie odczuwa konsekwencje zmian klimatu, wywołanych działalnością człowieka. Według rankingu Global Climate Risk Index z 2019 roku, Afganistan znajduje się na szóstym miejscu wśród krajów najbardziej odczuwających skutki zmiany klimatu, wywołanej działalnością człowieka.
Talibowie przyjechali na szczyt klimatyczny COP29 w Baku
Afganistan zmaga się z intensywnymi suszami, a zamiast regularnych opadów deszczu, co jakiś czas występują ekstremalne ulewy, które skutkują gwałtownymi powodziami. W marcu 2024 roku w wyniku powodzi w północnej części Afganistanu zginęło ponad 300 osób. Według naukowców, w ciągu ostatnich 40 lat, ekstremalnie silne opady deszczu w kraju stały się o 25 proc. bardziej intensywne.
Czytaj więcej
Zgodnie z zaktualizowanym krajowym planem klimatycznym, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują obniżyć emisje do 2035 roku o 47 proc. w stosunku do poziomów z roku 2019. Przedstawiciele organizacji klimatycznych podkreślają, że kraj wciąż mocno inwestuje w projekty kopalne, a w swoim planie pomija emisje pochodzące z eksportu.
Znaczący wzrost występowania anomalii pogodowych stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki Afganistanu, która w ogromnej mierze opiera się na produkcji rolnej. W efekcie ceny żywności, m.in. pszenicy, mocno rosną.