Nowy podatek dla najbogatszych na ratowanie klimatu? „Nikt nie jest przeciw”

Globalny podatek w wysokości 2 proc. dla majątków z aktywami przekraczającymi miliard dolarów – to propozycja państw G20, którą przedstawiono podczas dwudniowego szczytu ministrów finansów i prezesów banków centralnych w Rio de Janeiro.

Publikacja: 31.07.2024 11:20

Propozycję przedstawiono podczas spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G

Propozycję przedstawiono podczas spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G20 w Rio de Janeiro.

Foto: Dado Galdieri: 2024 Bloomberg Finance LP

W 2024 roku przewodnictwo w grupie G20 przejęła Brazylia. Choć do tego grona należy 19 państw oraz Unia Afrykańska i Unia Europejska, na doroczne spotkania zapraszane są jednak także tradycyjnie inne kraje, w tym między innymi Norwegia, Egipt, Nigeria, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Singapur.

Mimo że szczyt przywódców państw zaplanowany jest dopiero na listopad, to w ramach przygotowań w Rio de Janeiro zorganizowano dwudniowe spotkanie ministrów finansów i prezesów banków centralnych. O czym rozmawiano?

Czytaj więcej

Noblistka z ekonomii: opodatkujmy 3000 osób. Sposób na walkę ze zmianami klimatu

Będzie nowy globalny podatek dla miliarderów?

Jednym z tematów, które omówione zostały podczas spotkania w Brazylii, była kwestia wprowadzenia specjalnego systemu opodatkowania najbogatszych ludzi na świecie. Między innymi ze względu na kryzys klimatyczny dyskusje na ten temat trwają od lat. 

Jak informuje brytyjski dziennik „The Guardian”, ministrowie finansów i prezesi banków centralnych z krajów Grupy G20, którzy obradowali w Rio, zobowiązali się do współpracy na rzecz skutecznego opodatkowania najbogatszych ludzi na świecie. Podczas spotkania – choć nieoficjalnie – zgodzono się z tym, że poziom obciążeń fiskalnych powinien być inaczej rozłożony. Poszczególne państwa mają na ten temat jednak różne stanowiska.

Podczas spotkania przedstawiono propozycję nałożenia nowego globalnego podatku od majątku. Jak podkreślono, jeśli takie rozwiązanie zostałoby wprowadzone, mogłyby przynieść rocznie około 250 miliardów dolarów, które przeznaczone by zostały na walkę z kryzysem klimatycznym oraz z ubóstwem i nierównościami. „Wpłynęłyby to tylko na niewielką liczbę rodzin miliarderów” – powiedziała podczas spotkania Ana Toni, szefowa ds. klimatu z ramienia prezydenta Brazylii, Luiza Inácio Luli da Silvy.

„Przedstawiciele żadnego z krajów nie wypowiedzieli się przeciwko podatkowi” - powiedziała Ana Toni, cytowana przez „Guardiana”. „Naszym zdaniem moralnie nikt nie jest przeciwny” – dodała. „Ale poziom poparcia ze strony niektórych krajów jest większy niż w przypadku innych” - przyznała. 

Jak zauważyła Toni, proponowany podatek w wysokości 2 proc. miałby dotknąć około 100 rodzin na całym świecie. - Najbogatszy 1 proc. świata dodał do swojego majątku w ciągu ostatniej dekady 42 biliony dolarów, czyli około 36 razy więcej niż najuboższa połowa światowej populacji — podkreśliła. 

Eksperci zaznaczają, że brak jawnego sprzeciwu w sprawie podatku nie oznacza, że propozycja zostanie zatwierdzona. Powód? Wiele rządów w rzeczywistości jest wobec tego rozwiązania sceptycznych, jednocześnie jednak ich przedstawiciele niechętnie publicznie krytykują pomysł nałożenia podatku. 

Czytaj więcej

Badacze: Podatek od luksusu świetnym sposobem na ograniczenie emisji CO2

Nowy podatek dla najbogatszych. Na czym miałby polegać?

Z opublikowanego przez G20 raportu wynika, że podatkiem zostałoby obciążonych około 3 tys. osób. Łącznie wpłacałyby rocznie od 200 do 250 miliardów dolarów. “Teraz najbogatsi płacą podatki stanowiące równowartość 0,3 proc. ich majątku” - czytamy w raporcie. 

Dokument powstał na zlecenie Brazylii, na czas jej obecnego przewodnictwa w organizacji. - Globalny, minimalny podatek nałożony na miliarderów to sposób na zebranie funduszy na realizację programów mających na celu zmniejszenie głodu, promowanie zrównoważonego rozwoju i reform globalnego zarządzania – mówił podczas prezentacji raportu główny koordynator ds. międzynarodowych w brazylijskim Ministerstwie Finansów Felipe Antunes de Oliveira. Jak przyznał, pomysł będzie trudny do zrealizowania. - Możemy spodziewać się, że negocjacje będą długie – zaznaczył. 

Autorem raportu, o którym mowa, jest typowany do zeszłorocznej nagrody Nobla francuski ekonomista Gabriel Zucman – wykładowca m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Szkole Głównej Handlowej w Paryżu. Ekspert od lat bada on przyczyny i konsekwencje wzrostu nierówności. Z jego szacunków wynika, że miliarderzy płacą obecnie podatki stanowiące równowartość 0,3 proc. ich majątku. Zucman podkreśla, że 2 proc. podatek przyniósłby od 200 do 250 miliardów dolarów rocznie. Pieniądze te miałoby płacić do 3 tys. miliarderów. Według raportu, kwota miałaby stanowić część globalnego minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych. 

Utworzenie podatku od fortun po raz pierwszy znalazło się w porządku obrad posiedzeń G20. Kraje te debatują nad strategiami mającymi sprostać wyzwaniom gospodarczym i środowiskowym.

Mimo że przedstawiony w stolicy Brazylii raport G20 ma wstępny charakter, to zainteresowanie propozycją wyraziło kilka krajów. Poza Brazylią są to także: Belgia, Francja, Hiszpania, Kolumbia i nowy członek G-20, Unia Afrykańska.

 „Obecnie najbogatsi płacą podatki stanowiące równowartość 0,3 proc. ich majątku” - zauważono w raporcie przedstawionym w Brazylii. 

W 2024 roku przewodnictwo w grupie G20 przejęła Brazylia. Choć do tego grona należy 19 państw oraz Unia Afrykańska i Unia Europejska, na doroczne spotkania zapraszane są jednak także tradycyjnie inne kraje, w tym między innymi Norwegia, Egipt, Nigeria, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Singapur.

Mimo że szczyt przywódców państw zaplanowany jest dopiero na listopad, to w ramach przygotowań w Rio de Janeiro zorganizowano dwudniowe spotkanie ministrów finansów i prezesów banków centralnych. O czym rozmawiano?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Co Polacy sądzą o Europejskim Zielonym Ładzie? Sondaż pokazuje największe lęki
Klimat i ludzie
Przełomowa decyzja sądu: rząd ma obowiązek walczyć ze zmianami klimatycznymi
Klimat i ludzie
ONZ wskazał nowe zagrożenie dla środowiska. „Iluzja świata wolnego od odpadów”
Klimat i ludzie
Czy państwa mają obowiązek walki ze zmianami klimatu? Wkrótce kluczowa decyzja
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Klimat i ludzie
Jak rozmawiać o zmianach klimatu? Badacze sprawdzili, których słów się boimy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki