Mimo że wiele dotychczasowych badań wykazało, że to przedstawiciele najmłodszych pokoleń uznają, iż obecnie zmiany klimatu są jednym z najbardziej palących problemów, to okazuje się, że może nie dotyczyć to w takim samym stopniu młodych pochodzących z Wielkiej Brytanii. Najnowszy raport wskazuje bowiem, że aż jedna trzecia nastolatków mieszkających na Wyspach uważa, że obawy związane ze zmianami klimatycznymi są "przesadzone”.
Raport: 37 proc. brytyjskich nastolatków uważa, że „zmiany klimatyczne i ich skutki są celowo wyolbrzymiane”
Z opublikowanego przez Centrum Przeciwdziałania Nienawiści Cyfrowej (CCDH) raportu wynika, że jedna trzecia brytyjskich nastolatków jest zdania, że obawy dotyczące zmian klimatycznych są „przesadzone”. Jak zaznaczono w raporcie z badania, nie bez znaczenia jest to, że w sieci – przede wszystkim w popularnym serwisie YouTube – coraz częściej pojawiają się skierowane do młodych ludzi filmy „promujące nowy rodzaj zaprzeczania zmianom klimatycznym”.
Czytaj więcej
Zdaniem głównego klimatologa agencji NASA, Gavina Schmidta, rekordowe temperatury w 2023 roku „są dość tajemnicze”. Jego zdaniem tylko częściowo da się je wytłumaczyć przez zjawisko El Niño czy działalność człowieka.
Jak czytamy, ci, którzy zaprzeczali zmianom klimatycznym, w większości starali się wcześniej forsować przekonanie, że kryzys klimatyczny nie ma miejsca bądź że nie spowodował go człowiek. CCDH odkryło jednak, że obecnie w sieci większość filmów zaprzeczających zmianom klimatycznym propaguje inny pogląd – mówiący, iż rozwiązania, których celem jest walka ze zmianami klimatycznymi wcale nie działają, a nauka o klimacie oraz tzw. ruch klimatyczny są niewiarygodne. Pojawiają się w nich także twierdzenia, że skutki globalnego ocieplenia są nieszkodliwe lub wręcz korzystne.
CCDH podkreśla, że w ciągu prawie sześciu lat – od 1 stycznia 2018 roku do 30 września 2023 roku – w serwisie YouTube pojawiło się aż 12 058 filmów poświęconych – od tej złej strony – klimatowi. Opublikowano je łącznie na 96 kanałach. Efekt? Jak wynika z raportu CCDH, 37 proc. respondentów w Wielkiej Brytanii w wieku od 13 do 17 lat zgodziło się ze stwierdzeniem, że „zmiany klimatyczne i ich skutki są celowo wyolbrzymiane”. Odsetek ten wzrósł – jeszcze rok temu było to bowiem 31 proc. Jak zaznaczono, nastolatkowie, którzy tak twierdzili, sklasyfikowani zostali jako „intensywnie korzystający z mediów społecznościowych” – korzystali oni z nich dłużej niż cztery godziny dziennie.