Grecja w ciągu ostatnich lat wyjątkowo dotkliwie odczuwa konsekwencje ocieplającego się klimatu, walcząc z niszczycielskimi pożarami, wywołanymi m.in. suszą.

Czytaj więcej

Grecja w ogniu: najgorsza fala upałów od 30 lat

Plan przyjęcia ustawy regulującej kwestie klimatyczne zapowiedział już w trakcie wystąpienia podczas konferencji COP26 w Glasgow premier Kyriakos Mitsotakis. Jak podkreśla jego doradca ds. energii, klimatu, środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym George Kremlis, ustawa ma być ambitna i nowoczesna i nie tylko uwzględniać unijne cele klimatyczne, ale niekiedy je przekraczać.

Jednym z założeń nowego prawa ma być ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Również do 2030 roku planowane jest zwiększenie udziału OZE w końcowym zużyciu energii – do 70 proc.

Planowana ustawa klimatyczna przewiduje wprowadzenie szeregu zmian w różnych sektorach.

Do 2025 roku wszystkie nowe taksówki w największych greckich miastach: Atenach i Salonikach, mają być bezemisyjne, podobnie jak jedna trzecia nowych samochodów na wynajem. Już w ciągu najbliższych 2 lat co najmniej 25 proc. nowych samochodów na wynajem ma być zasilanych elektronicznie lub hybrydowo. Od 2030 roku możliwa będzie sprzedaż wyłącznie pojazdów zeroemisyjnych. Do tych celów kraj musi się mocno przygotować pod kątem infrastruktury, gdyż obecnie znajduje się tam zaledwie 0,1 proc. wszystkich punktów ładowania pojazdów w Unii Europejskiej.

Ustawa ma zakończyć również uzależnienie od ropy do produkcji energii elektrycznej na greckich wyspach. Szacuje się, że obecnie co czwarta z 200 zamieszkanych wysp w kraju nie jest podłączona do głównej sieci.

W sektorze mieszkaniowym legislacja wprowadzi zakaz stosowania palników olejowych we wszystkich nowych nieruchomościach od 2023 roku na obszarach, na których dostępna jest „sieć gazu ziemnego”. Ogrzewanie olejowe zostanie całkowicie zakazane do 2025 roku, a na budynkach przemysłowych obowiązkowe będą panele słoneczne.

Grecja obecnie w dużej mierze polega na węglu w zakresie ogrzewania, kraj planuje jednak sukcesywnie rezygnować z tej zależności.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Do 2023 roku Grecja ma zamknąć ostatnią elektrociepłownie węglową. Budowana w regionie Macedonii Zachodniej Ptolemaida 5, która ma zacząć funkcjonować w przyszłym roku, do 2025 roku ma odejść od węgla na rzecz gazu ziemnego. Kraj planuje całkowicie odejść od produkcji węgla w ciągu najbliższych 6 lat.

Kostas Skrekas, minister środowiska i energii, podkreśla, że greckie prawo klimatyczne „ma znaczenie historyczne, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku”.